Haberci değil tetikçi RADİKAL

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Jandarmanın 'Kayıtlı haber elemanımızdır' dediği PKK itirafçısı Veysel Ateş, 'PKK'nın silahlı kadrolarını nerede bulursam bulayım vururum' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diğer sanık astsubay Ali Kaya'nın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından ödüllendirildiği belgelendi.

Bir kişinin ölümü, beş kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Umut Kitabevi'nin bombalanması eylemiyle ilgili davanın ikinci duruşması dün Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 'İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanıklar astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş, erken saatte adliyeye getirildi. Mahkeme başkanı İlhan Kaya ilk olarak, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan gelen, 'gizlilik dereceli belgelerle ilgili yayın yasağı' talebini okudu. Talebe uyuldu.

İtirafçı değil infazcı

Jandarmanın 'Kayıtlı haber elemanımızdır' dediği Ateş, duruşmada infazcı gibi konuştu. İtirafçı Veysel Ateş, şunları söyledi: "Örgütün dağ kadrosundaki kişileri gözümü kırpmadan, nerede bulursam vururum. Bana verilen görev haber ve istihbarat çalışmalarıdır. Aldığım bilgileri, haberleri görevim gereği Ali Kaya'ya veriyordum." Hâkim, "Kim dağdan, kim halktan nasıl tanıyorsunuz" diye sorunca, "Biz birbirimizi yıllardır tanırız ve birbirimizi yıllardır vururuz" yanıtını aldı. Ateş, avukat Selçuk Kozağaçlı'nın "Kardeşlerini kimin vurduğunu biliyor musun da vuruyorsun" sorusu üzerine ona dönerek, "Kardeşimi sen mi vurdun? Tespit edersem seni de gözümü kırpmadan vururum" diye konuştu.

Büyükanıt Kaya'yı ödüllendirmiş

Soruşturma aşamasında Orgeneral Büyükanıt'ın, "Tanırım iyi çocuktur" dediği sanık astsubay Ali Kaya'yı bölgedeki çalışmaları nedeniyle ödüllendirdiği öne sürülmüş, ancak bu sanık ve avukatlarınca kabul edilmemişti. Dünkü duruşmada okunan Jandarma Genel Komutanlığı'nın konuyla ilgili yazısında, Büyükanıt'ın, 15 Eylül 2005'te Kaya'yı 'Şerit Rozet Beratı'yla ödüllendirdiği belirtildi. Sanık Kaya, daha önce reddettiği bu ödülle ilgili, "Söylediğiniz ödül bana tebliğ edilmedi. Şimdi haberim oldu ve bundan gurur duydum" dedi. Kaya'ya, 9 Kasım'daki bombalama eyleminden sonra, 22 Kasım'da Hakkâri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erhan Kubat'ın da da ödül verdiği mahkeme kayıtlarına girdi.

Cepteki şok mütalaa

Dava beklenmedik şekilde hızlandı ve Büyükanıt'lı iddianame nedeniyle ihraç edilen savcı Ferhat Sarıkaya'nın yerine atanan savcı Metin Dikeç esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, cebinden çıkardığı 12 sayfalık mütalaasında, suçlamaları sanıklar lehine değiştirdi. Dikeç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngören 'devletin birlik bütünlüğü aleyhine faaliyette bulunmak suçu' (TCK 302) yerine, klasik çete suçu olarak bilinen TCK 220. maddeden ceza istedi. Savcı, tüm suçlar için indirim maddelerini de uygulayarak sanıklara 50'şer yıla kadar hapis cezası talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious