Haberleşme ucuzlayacak

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’dan cep telefonu ve internette vergi indirimi müjdesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, internet ve telefondaki vergi oranlarının yüksek olduğunu hatırlatarak indirim müjdesi verdi, "İletişim dünyasında hızla ilerlemeyi aksatmamak için kademeli olarak vergi oranlarını indirmeyi hedefliyoruz" dedi. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) dört yılda bir gerçekleştirdiği Tam Yetkili Temsilciler Konferansı (PP06) dün Antalya- Beldibi’nde başladı. 191 ülkeden 99’unun bakan düzeyinde aileleriyle birlikte katıldığı ve toplam 3 bin delegenin hazır bulunduğu toplantıların açılışını Başbakan Erdoğan yaptı.

24 SAAT ONLİNE

Erdoğan, bilgi toplumuna erişimi engelleyen iletişim vergilerinin yüksekliğinin farkında olduklarını vurguladı, sabit telefon, cep telefonu ve internet kullanımındaki vergi oranlarını kademeli olarak düşüreceklerini açıkladı. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler sayesinde dünyanın küresel köye dönüştüğünü hatırlatan Başbakan, şöyle devam etti: “Eskiden beri dünya devletleri kategorilere ayrılmıştır. Askeri ya da ekonomik güçleri devletlerin etkinliğini belirlemeye artık yetmiyor. Başka ölçütler aranıyor. Küresel sisteme entegre olanlar ve olamayanlar diye devletler ikiye ayrılıyor. İnternet terminolojisine göre devletleri ’online devletler’ ve ’offline devletler’ olarak sınıflandırıyorum. Türkiye son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla 24 saat online bir devlettir."

OKULLARDA İNTERNET

e-devlet projelerine büyük önem verdiklerini kaydeden Erdoğan, eğitim alanındaki çalışmaları anlatırken de "Okullarımızı en son teknolojilerle donatıyoruz. 7 bin okul daha bu sene internete kavuşacak. Yıl sonu itibariyle 17 bin 500 okulu internete kavuşturacağız. İlköğretimde yüzde 82 oranında internet kullanımı sağlandı. Lise ve dengi okullarda ise bu oran yüzde 95’e çıktı" diye konuştu.

VERGİ 5 PUAN DÜŞECEK

Ülkemizde cep telefonundaki vergi yükü faturanın ortalama yüzde 56’sını oluşturuyor. Telekomünikasyon Kurumu (TK), telefondaki vergilerin indirilmesini istiyor. Maliye ve Ulaştırma bakanlıkları ise vergi indiriminin zamanlaması ve oranı konusunda çalışıyor. Bu indirimin, öncelikle yüzde 25 nisbetindeki Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) yüzde 20’ye çekilerek sağlanması planlanıyor. Ardından da kademeli olarak vergi indiriminin devam ettirilmesi öngörülüyor.

50 MİLYON CEP TELEFONU VAR

İletişim ve bilgi teknolojilerini ‘ekonomik ve toplumsal yaşamın ilacı’ gibi gördüğünü söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’de cep telefonu sayısının 50 milyona ulaştığını açıkladı. Sabit telefon abone sayısının 19 milyon, nüfusa göre kullanıcı oranının da yüzde 100 düzeyinde bulunduğunu bildiren Yıldırım, nüfusun yüzde 71’inin cep telefonu kullandığını kaydetti. Son 3 yılda mobil telefon hizmetlerinde 2 kat artış gerçekleştiğini anlatan Yıldırım, “Bu dönemde geniş bant internet hizmetine baktığımızda abone sayısı 2.5 milyonu aştı. İnternet kullanım oranını yüzde 20’lerden 2010 yılında yüzde 60’lara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious