Habur kapısına termal kemara

Habur kapısına termal kemara.13325
  • Giriş : 30.06.2009 / 12:13:00

Habur Sınır Kapısı'na, olası domuz gribi vakalarının tespiti amacıyla vücut ısılarını ölçen termal kamera yerleştirileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şırnak İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hasan Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda, domuz gribi hastalığına karşı önlem alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığının kendilerine olası vakaların tespiti için termal kamera gönderdiğini ve kameranın en kısa sürede sınır kapısına yerleştirileceğini ifade eden Keskin, şöyle konuştu:

''Irak'tan Türkiye'ye giriş yapanların hastalık virüsünü taşıyıp taşımadığını tespit amacıyla Habur Sınır Kapısı'na termal kamera konulacak. Sağlık Bakanlığının gönderdiği termal kamerayı kısa sürede yerleştireceğiz. Bu kamerayı kullanacak olan sağlık personelimiz giriş ve çıkış yapanların yüzüne tutacak. Kamera yüz teninin üzerindeki sıcaklığı tespit ediyor.

Kişi de yüksek ateş olduğu zaman kamerada ten üzerinde yeşil renk oluşuyor. Termal kameralar direkt vakayı belirlemiyor. Sadece o kişi de yüksek ateş olup olmadığını tespit ediyor. Ateşi yüksek olan kişilere sağlık ekibi anında müdahale ederek, sağlık taramasından geçirecek. Zaten domuz gribinin en önemli belirtisi yüksek ateştir.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre domuz gribi hastalığından 270 kişi öldü. Vaka sayısı 20 binin üzerinde. Domuz gribi için ulusal düzeyde en yüksek seviyede alarm verilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*