Habur Sınır Kapısı çilesi

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Habur Sınır Kapısı'nda giriş çıkışlar durma noktasına geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir ihbar üzerine yürütülen ve 26 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği 'İpek yolu' operasyonu, sınırdan geçişleri durma noktasına getirdi. Halen süren araştırmalar nedeni ile yetkililerin görevini yapamaması ve mevcut tüm peronların hizmet vermemesi günlük araç geçiş sayısının üçte bir oranında azalmasına neden oldu.

Şırnak Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Halil Balkan ve birçok sivil toplum derneği başkanı, Habur'da rüşvet olayının ardından patlak veren problemler ile ilgili Habur Gümrük Kapısı'nda şoför esnafının sıkıntılarını dinledi.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nı ziyaret eden Şırnak Balkan ile beraberindekiler, Silopi Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Sürdürülen operasyon çerçevesinde günlük geçişlerin çok azaldığını söyleyen Balkan, "Geçen ayın sonlarına doğru Habur Sınır Kapısı'nda bir operasyon başlatıldı. Kamuoyuna da yansıyan bu operasyon çerçevesinde soruşturma yürütülüyor. Tabi bu soruşturmalar yürütülürken sınır kapısındaki mevcut düzen aksamıştır. Günlük çıkış bin 500 araç olmasına rağmen, şu an bu sayı 400'ün altına inmiştir. Habur Sınır Kapısı'nda şu an sadece 2 peronda hizmet veriliyor. Fakat çalışabilecek durumda olan 8 tane daha peronumuz bulunmaktadır. Bu peronların çalışması durumunda, normalde mevcut işleyiş devam edecektir. Söz konusu binlerce insanımız şu anda Habur Sınır Kapısı dışında, yol kenarlarında, güneşin altında beklemektedir. En büyük temennimiz Habur'un eski düzenine kavuşmasıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious