Habur Sınır Kapısı yenilendi

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Türkiye-Irak sınır ticaretinin büyük bölümünün yapıldığı Habur Gümrükler Başmüdürlüğü Kara Hudut Kapısı, baştan aşağı elektronik cihazlarla yenilendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mardin'de gezi ve incelemelerini sürdüren AK Parti Mardin Milletvekili ve Dış İlişkiler Komisyon üyesi Nihat Eri, Türkiye-Irak arasındaki ihracatın daha da artacağına işaret etti. Bununla ilgili iyileştirme çalışmalarının Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda devam ettiğini belirten Eri, çalışmaların bu ay sonunda biteceğini söyledi.

Habur Sınır Kapısı'ndaki yenilenmenin, son sistem elektronik cihazlarla yapıldığını ifade eden Eri, "Buradan yasal olmayan silah, mühimmat ve kaçak eşyaların sızdırılması mümkün olmayacaktır. Çok iyi bir algılama ve tarama sistemi yerleştirildi. Günübirlik 3 binden fazla araç geçişini de, yaptırdığımız elektronik ağ perdesi ile daha modern ve çağdaş sisteme kavuşturduk" dedi.

Güçlü elektronik aygıtlarla seri araç geçişlerine imkan sağlanacağını vurgulayan Eri, "Habur Sınır Kapısı'ndan günü birlik geçişleri 3 binden 7 bine kadar artırdık. Kamyoncu esnafımızın modeli yüksek araçlarla nakliye hizmeti gerçekleştirmesini umut ediyoruz. Çünkü bu iyileştirmeler tamamen onlara dönük bir yatırımdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious