Habur Sınır Kapısı'nda tanker kuyruğunda artış var

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, Türk firmalarının, Irak'tan alacaklarının ödenmesi konusunda anlaşmaya varılmasını açıklamasının ardından Mersin ve İskenderun'dan yük alan tanker şoförleri Habur Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgede akaryakıt taşımacılığı ile uğraşan 25-30 binin üzerinde tanker bulunduğunu belirten Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (CTSOB) Başkanı Adnan Elçi, "Sorunun çözülmesi bölge açısından da ülke açısından da sevindirici. Temennimiz bu durumların bir daha yaşanmaması." şeklinde konuştu.

Şirketlerin Irak'tan alacaklarının ödenmemesi sonucu, sevkiyatın durmasının en çok kendilerini etkilediğini belirten Şırnaklı tanker şoförü Musa İrem, "3 aya yakın yükleme yapılmıyor ve araçlarımız çalışmıyordu. Bölgemizde iş imkanları belli. Ben 2 yıl önce bankadan kredi alarak bu tankeri aldım ve daha borcunu bitiremedim. Şimdi Irak'a gitmesem bu borcumu nasıl öder, ailemin geçimini nasıl sağlardım. Sorunun çözümü bizleri de çok sevindirdi." dedi.

Ayda bir defa Irak'a götürdükleri yükten kazandıkları ücret ile ailelerini geçindirdiklerini ifade eden tanker şoförü Aydın Polat, "Habur Sınır Kapısı bizim her şeyimiz. Kapı kapandığı zaman bölgede ekonomik hayat duruyor. Bölgemizde işsizlik had safhada, binlerce insan nakliyecilikle uğraşıyor. Akaryakıt sevkiyatı 3 aydan beri durduruldu. Araçlarımız evin önünde boş bekliyordu. İnşaallah tekrar bu sorunlar yaşanmaz. Bu tür sıkıntıların yaşanması bizleri çok etkiliyor." diye konuştu.

21 Ocak 2006 tarihinden bu güne kadar Mersin ve İskenderun'dan Irak'a petrol ihraç eden 34 Türk firmasının ortak kararı sonrası daha önce dolumu yapılan tankerlerin Irak'a gideceği, ancak yeni bir karar alınıncaya kadar tankerlere dolum yapılmayacağı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious