Habur'a alternatif kapı açılacak

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Türkiye-Suriye ortak sınırın Mardin'in Nusaybin kesiminde Habur'a alternatif gümrük kapısı için start verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'ye komşu Suriye ile son 4 yıldır sağlanan çok yönlü üst düzey görüşmelerle her 2 ülke arasında baş gösteren olumlu gelişmeler sınır ticaretine de yansıyacak.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, önce Türkiye-Suriye ortak sınır boyunda yer alan mayınlı sahaların temizlenmesine Mardin'den başlanacağını söyledi.

Maliye Bakanlığı'nın mayınlı alanların temizlenmesine ilişkin olarak yeni bir ihale hazırlığında olduğuna işaret eden Vali Kılıçlar, "Bundan önce yapılması artık zaruret haline gelen Nusaybin Sınır Kapı'mızın iyileştirmesi var. Bu kapımız ayni zamanda Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Habur Gümrük Kapısı'na da alternatif kapı olacaktır. Başbakan ve Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile yaptığımız görüşmeler olumlu sonuç verdi. Mardin Valiliği il Özel İdare Müdürlüğü olarak 308 dönüm mayınlı alanda yeni kapı inşaatı için start verdik. Önce bu arazide mayınların temizlenmesini sağlayacağız. Bu nedenle de bir çok yerli ve yabancı firma ile mayınların temizlenmesi hususunda görüşmelerimiz var. Bir mayının temizlenmesine 2 ABD Doları arasında parasal harcama gerektiriyor. Bize en uygun fiyatı verecek ve hızla temizleyecek firmanın tespiti ile işe hemen koyulacağız" dedi.

20 MİLYON DOLAR HARCANACAK

Nusaybin'den Suriye'ye açılacak yeni gümrük kapısının uluslararası transit yük taşımacılığı imkanı sağlayacağı ve Irak'a yapılacak mal ve hizmetlerin götürülmesine de alternatif güzergah olacağı belirtildi.

Nusaybin Gümrük Kapısı'nın yapılanmasına mayınların temizlenmesi hariç, 20 milyon dolar parasal harcamanın da yapılacağını vurgulayan Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, "Türkiye ile Suriye arasında açılacak Nusaybin Sınır Kapısı ile bölgesel kalkınma kadar ülkenin kalkınmasına da çok önemli katkıları ocaktır. Mardin ve GAP illerinin bundan yararlanması noktasında ise en büyük paya da olacaktır" diye konuştu.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı da, Nusaybin Sınır Kapısı'nın açılması ile asırlık rüyanın gerçekleşeceğini ve ekonomik ve sosyal kalkınmanın işsizliği sıfırlayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious