Hac için ön kayıtlar sona erdi

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Hac yolculuğu için Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan önkayıtlar sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İslam'ın 5 şartından biri olan hac vazifesini yapmak için bu yıl diyanet işleri başkanlığı'na rekor düzeyinde başvuru var.12 Mart'ta başlayan kayıtlarda geçen yıllara oranla büyük bir patlama yaşandı.

" Bu yıl yoğun bir önkayıt sözkonusu, yoğun müracaatlar var. Şu an da biz Türkiye'de ki bütün kayıtları burada ana merkezdeki bilgisayarımızdan izliyoruz. Şu saat itibariyle türkiye genelinde 622 bin hacı başvurmuş durumdadır. "

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman hac başvurularındaki yaş ortalamasının 56'ya düştüğüne dikkat çekerek Diyanetin eşle birlikte hacca gitme teşvikinin dikkate alındığını vurguluyor.

"Eşlerle birlikte hacca gidilmesini biz teşvik ettik. Bu belli ölçüde tuttu. Erkeklerin sayısı 300 bin,yüzde 48, bayanlar 320 bin yüzde 52 i oranında müracaat ettiğini görüyüruz. Bu da vatandaşlarımızın aile düzeni içerisinde hacca geldiğini gösteriyor "

Diyanet, önceliği 2005 yılında kayıt yaptırıp hacca gidemeyen 42 kişiye verecek. Türkiye'nin kontejyanı 70 bin olduğu için bu yıl adayların çoğu hacca gidemeyecek.

Kutsal hac yolculuğunda ilk kafile 1 Kasım'da yola çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious