Hac kayıtlarında rekor başvuru

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Kayseri'de 2007 yılında kutsal topraklara gitmek isteyen vatandaşlar il ve ilçe müftülüklerine akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

12 Mart'ta başlayan başvurularda aradan geçen zaman zarfından 10 bin 630 kişinin ön kayıt yaptırdığı belirtildi.

Kayıtların 30 mart tarihinde sona ereceğini kaydeden İl Müftüsü Şaban İşlek, son güne kadar rakamın 11 bini geçmesini beklediklerini açıkladı. En son 2005 yılında hac kayıtları alındığını hatırlatan İşlek, iki yıl önce 3 bin 500 civarında başvuru olmasına rağmen bu yıl yapılan başvurularla rekora gidildiğini açıkladı. Vatandaşların kutsal topraklara gidebilmek için birbiriyle yarıştığını anlatan İşlek, bu durumun din adamları olarak kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.

2005 yılında ön kayıt yaptırarak kuraya katılan ancak bu güne kadar herhangi bir sebeple hacca gidemeyenlerin en geç 30 Mart 2007 tarihine kadar il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek kayıt yenilenmesi yapmaları gerektiğini bildiren İşlek, belirtilen tarihe kadar kayıt yeniletmeyenlere başka hak tanınmayacağını ve mazeretlerin de kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Bu yıl hac kaydı yatıranların müracaatlarının sadece 2007 yılı haccı ve kurası için geçerli olduğunu anlatan İşlek, 2008 yılı için hacı adaylarının tekrar kuraya gireceklerini söyledi. Bu durumu hacı adaylarının bilmediğini ve kendilerine söylendiğinde aşırı tepki gösterdiklerinin altını çizen İşlek, "Ön kayıt bilgileri bilgisayar ortamına aktarılacak ve bu bilgiler geçmiş yıllardaki hacca gidenlerin bilgileriyle karşılaştırılacak. Mükerrer kayıt yaptıranların kayıtları bire indirilecektir. Daha önce hacca gidenlerin şartı tutmayanların kayıtları ise iptal edilecektir" dedi.

İşlek, 2007 yılında yeni kayıt yaptıranların sayısının 10 bin 630'a ulaştığını 2005 yılında kayıt yaptıranların ancak gidemeyenlerin ise 888 kişi olduğunu söyledi.

Kayseri'den her yıl 2 bin 500 - 3 bin kişinin hacca götürüldüğünü belirten İşlek, 888 kişi haricinde 2007 yılında Kayseri'den götürülecek hacı sayısının bin 800 civarında olacağını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious