Hac kuraları 2013 / Hac kura sonuçları bekleniyor

Hac kuraları 2013 / Hac kura sonuçları bekleniyor.32274
28.03.2013 / 11:00:12

Hac kura sonuçları için geriye doğru sayım yapılıyor. Sonuçlar saat 20'de internet sitesinden sorgulanabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İnternet sitesinin adresi ise diyanet.gov.tr... Hac ibadeti hakkında teknik bilgileri ve Hac organizasyonları hakkında bilgi alabileceğiniz, turuna katılabileceğiniz Tuna Turizm'in telefon numarası 444 15 37'dir.

Hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek isteyen bir milyonu aşkın adayın heyecanlı bekleyişi sona eriyor.

Hac kuraları bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çekildi. Kurada ismi çıkanlar, 8-19 Nisan arasında kesin kayıtlarını yaptırabilecek. Bu yıl Diyanet yeni bir uygulama başlattı. Şehit yakınları, gazi ve eşlerine özel kontenjan ayrıldı. Söz konusu kişiler normalde diğer adaylar gibi kuraya tabi. Kurada adları çıktığı takdirde hac görevini ifa ediyorlar. Ancak Diyanet, bekleme listesindeki yığılmayı eritmek için kura dışında 600 şehit yakını, gazi ve eşi için kontenjan oluşturdu. Türkiye genelinde 600 kişinin isimleri, başkanlık tarafından belirlenecek. Listeler müftülüklere gönderilecek.

Hac işlemlerindeki bir diğer yenilik de belgelerle ilgili. Diyanet bu yıl kontenjan belgelerini her bir adayın adresine gönderecek. Belgesini alanlar, ister müftülükten isterse internetten hac başvurusunu yapabilecek. 8 Nisan’a kadar belgesi eline ulaşmayanlar ise müftülüklere müracaat edecek. Kuralarda 2009’dan beri yeni bir sistem uygulanıyor. Buna göre bu yıl kaydolan aday, 1 kez kuraya giriyor. Geçen yıl kayıt yaptıran da 4 defa kuraya tabi oluyor. Yedi yıldan beri sıra bekleyenlerin ismi ise 49 defa çekiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı(DİB) 28 Mart Perşembe günü hac kayıt kuralarını çekecek. Kura çekimi Erzurum İl Müftülüğü Çok Amaçlı Salonu’ndan ‘canlı’ olarak verilecek.

Hacı adaylarını kutsal topraklara gidebilmek için kura heyecanı sardı. Erzurum il genelinde müftülüklere hac ön kaydı yaptıran 17 bin 674 kişi Perşembe günü DİB’nda düzenlenen kura çekimine kilitlendi. Erzurum İl Müftüsü Yakup Arslan, 28 Mart Perşembe günü saat 10.00’da Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac kuralarının çekileceğini açıkladı. Müftü Arslan, kura heyecanını hacı adaylarına yaşatabilmek amacıyla aynı gün ve saatte Müftülük Çok Amaçlı Salonu’ndan canlı yayın gerçekleştireceklerini dile getirdi. Çok Amaçlı Salonu’na kurulan teknik sistem sayesinde hacı adaylarının perşembe günü sabah saat 10’dan itibaren kura çekimini canlı olarak izleyebileceğine dikkat çeten Müftü Arslan,”Allah rasip ederse Perşembe günü saat 10’dan itibaren hacı adaylarımızın kura çekimi yapılacak. Kura çekimini canlı olarak hacı adaylarımıza yaşatacağız. İsteyen hacı adaylarımız Çok Amaçlı Salonu’muza yakınlarıyla birlikte gelerek canlı olarak kura heyecanını takip edebilir.” dedi.

    Müftü Yakup Arslan, Erzurum il genelinde hac için müracaat eden aday sayısında önceki yıllara göre yüzde 25 artış yaşandığını da sözlerine ekleyerek, “Bu yıl ilk kez kayıt yaptıran kişi sayısı 3 bin 941 olurken, geçen yıla göre yüzde 25 oranında artış yaşandı. İl genelinde toplamda 17 bin 674 kişi kutsal topraklara gitmek için müracaatta bulundu.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*