Hac malzemeleri Cilvegözü Sınır Kapısı'na takıldı

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yapılan modernizasyon çalışmalarından dolayı sınırdaki TIR kuyruğu 10 kilometreye ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağustos ayında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından modernize edilmeye başlanan ve büyük bölümü tamamlanmak üzere olan Cilvegözü Sınır Kapısı önünde bekleyen yüzlerce araç inşaat çalışmalarının hızlandırılmasını istiyor.

Suudi Arabistan'da hacıların eşyalarını taşıyan kamyoncular ise Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 10 gündür mahsur kaldıklarını belirterek, yetkililerden çözüm istedi.
10 gündür sınır kapısında beklediğini belirten, Macit Karagülle, "Suudi Arabistan'dan geldim, buraya gelene kadar 3 sınır geçtim, hiçbir sorun yaşamadım, kendi ülkemde sorun yaşıyorum, 10 gündür Cilvegözü Sınır Kapısı'nda mahsur durumdayım, Hacca giden hacıların malzemelerini taşıyoruz. İzin verirlerse eşyaları Adana'ya götüreceğim, ama 10 gündür hiçbir yetkili çıkıp bize bugün veya yarın gideceksiniz demiyor, çaresiz bir biçimde burada mahsur kaldık." şeklinde konuştu.
İNŞAAT ÇALIŞMASI HAZİRANDA BİTECEK
Bu arada Cilvegözü Sınır Kapısı modernizasyon çalışmasının, Haziran ayında tamamlanacağı bildiren Cilvegözü Gümrük Müdürü Servet Balgıç, "Sınırdaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 15 Martta satış yerlerinin tamamlanması bekleniyor. Modernizasyon çalışmasının tamamı ise Haziran ayında sona erecek. Yapılan çalışma 106 dönüm arazi üstüne yapılmıştır. AB standartlarına uygun ve 20-30 yıl ilerisine bile cevap verebilecek bir çalışmadır. Yapılan çalışma sonrası, TIR, araba ve yolcuları ayrı peronlardan alacağız." diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl bayramda yaklaşık 40 ton şeker ele geçirdiklerin belirten Balgıç, "Sınırlarda düzenli olarak aramalar yapmaktayız. Sınırdan özellikle sahte sigara ve içki sokulmak istenmektedir. Bu sigaraların büyük bir bölümü ise orijinal değil ve sağlıksızdır. Biliyorsunuz ki Suriye'de eşya ve gıdalar çok ucuz, özellikle bayramlarda yatılı bayramlaşmaya gidenler yanlarında çay ve şeker getiriyor, geçen yıl ortalama 40 ton şeker ele geçirdik. Çok sayıda kaçak çay ele geçirdik." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious