Hac ve umre Cidde'ye de nur yağdırdı

Hac ve umre Cidde'ye de nur yağdırdı.14433
  • Giriş : 16.06.2009 / 09:21:00

Suudi Arabistan'ı umre ve hac için ziyaret edenlerin sayısının gelecek yıl 8 milyonu aşacağı belirtilirken Mekke ve Medine gibi kutsal şehirlerin yanında Cidde'de hacı bereketi yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan'ı umre ve hac için ziyaret edenlerin sayısının gelecek yıl 8 milyonu aşacağı bildirildi.
Suudi yetkililer, dünyadaki 1,8 milyar müslümandan gelen bu talep ile sadece kutsal Mekke ve Medine şehirlerinde değil, Cidde gibi diğer şehirlerde de emlak sektöründe büyük gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Resmi kaynaklara göre geçen yıl 1,73 milyon yabancı hac farizasını yerine getirdi. Ülke dışından gelen bu ziyaretçilerin yanı sıra 750 bin Suudi vatandaşı da hac görevini tamamladı. Uzmanlar, ülkede emlak sektörüne yapılacak yatırımların geri dönüşümünün neredeyse garanti olduğunu ve herhangi bir risk taşımadığını ifade ediyor. Örnek olarak Kabe manzaralı Mekke Hilton Kuleleri'ndeki bir odanın geceliği yüksek sezonda 8 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Ülkedeki iş potansiyelinin sadece emlakla sınırlı kalmadığını belirten yetkililer, geçen yıl ülkeye karayoluyla 131 bin, deniz yoluyla da 23 bin hacı adayı geldiğini ve bunun yol, havalimanı, liman, hastane ve klinik gibi birçok alanda yatırım talebi oluşturduğuna dikkat çekti.

Suudi Arabistan'da emlak sektörü ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 5,1'ini oluşturuyor ve bu yıl sektörün yüzde 5.8 büyümesi tahmin ediliyor. Dubai merkezli Proleads araştırma şirketi tarafından yayınlanan rapora göre, Suudi Arabistan'da emlak, eğlence ve alt yatırım sektörlerinde toplam 543 milyar dolarlık 812 aktif proje bulunuyor. Küresel krize rağmen bu projelerin sadece yüzde 4'ü askıya alındı ya da iptal edildi.

Diğer Körfez ülkelerinin aksine Suudi Arabistan'da emlak sektörüne olan talep yerel nüfustan geliyor. Verilere göre, Suudi halkın sadece yüzde 35'i kendi evine sahip ve önümüzdeki beş yıl içinde genç nüfusun taleplerine karşılık verilebilmesi için 1,5 milyon yeni ev inşa edilmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*