Hac yolunda trilyonluk vurgun

Hac yolunda trilyonluk vurgun .9953
  • Giriş : 01.12.2008 / 13:27:00

Van'da bu yıl hacca gitmek için özel bir seyahat acentesine başvuran yüzlerce kişi, kutsal topraklara gitmek için geldikleri şirketin bürosunda dolandırıldıklarını öğrendiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvuran yaklaşık 400 kişi kura çekimlerinde hacca gitmek için hak kazandı.

Diyanetin kontenjanı dolu olduğu için Vanlı hacı adayları özel bir seyahat acentesine başvurdular.

Dini vecibelerini daha rahat bir şekilde yerine getirmek isteyen 120 hacı adayı 'Süper' diye adlandırılan kontenjan için 3 bin 250 Euro, geri kalan yaklaşık 280 kişi ise normal standarda verilen hizmetlerden yararlanmak üzere yaklaşık 2 bin Euro ödeyerek kayıt yaptırdı.

Mevlit okutup, eş dostla vedalaşarak heyecanla 21 Kasım günü kutsal topraklara gitmek için şirketin Şafak Pasajı'nda bulunan bürosuna gelen hacı adayları, yetkililerin, 28 Kasım günü gideceklerini söylemesi üzerine evlerinin yolunu tuttular.

Cuma günü kutsal topraklara gitmek için tekrar gelen hacı adayları şirket yetkililerinin bu seferde kendilerini hacca götürecek olan uçağın 1 Aralık 2008 günü geleceğini söyledikleri için evlerine geri gittiklerini kaydettiler.

Hacı adayları, bugün sabah saatlerinde geldiklerin de ise dolandırıldıklarını anladıklarını kaydettiler.

Şirketin ortaklarından birinin hacca gittiğinin diğerinin ise Ankara'da olduğunu öğrenen 50'si bayan yaklaşık 400 hacı adayı yetkililere tepki gösterdiler.

Kutsal topraklara gitmek için tarlasını, ineğini sattıklarını belirten hacı adayları, şirket sahiplerinin yaptığı davranışın Müslümanlara yakışmadığını belirttiler.

Şirketin bürosunda çalışan görevliye de tepki gösteren hacı adayları, kutsal topraklara gitme hayallerinin yıkıldığı gibi yatırdıkları binlerce Euro'nun ise geri alıp almayacaklarının ise belli olmadığını kaydettiler.

Bir süre büroda bekleyen hacı adayları daha sonra evlerine gittiler.

Şirket çalışanı ise büronun kapısına kilit vurarak pasajdan ayrıldı.

İl Müftüsü Osman Artan ise bu konunun kendileriyle bir ilgisinin bulunmadığını kaydetti.

Şimdiye kadar 110 hacı adayının dolandırıldıkları gerekçesiyle kendilerine başvuruda bulunduğunu da ifade eden Artan, bu şahıslar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*