'Hac'a genç yaşta gidilmeli'

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Bardakoğulu, bu yıl hacda 120 vatandaşımızın yaşamın yitirdiğini belirterek, hacca giden yaşlı ve hasta hacı sayısının artık azalması gerektiğini söyledi,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğulu, hacca gitmek isteyenlerin yaş ortalamalarının Türkiye'de giderek düştüğüne dikkat çekerken, "Tabiki bu yeterli değil. Sağlık sorunlarının yaşanmaması için yaş ortalaması 45-50'ye inmeli" dedi.

Ali Bardakoğlu yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac konusunda yıllara dayanan tecrübesi olduğunu ifade ederek, hacılara bilgi verilmesi ve yardımda bulunulması için her yıl yaklaşık 5 bin din görevlisini hacca götürüldüğünü kaydetti.

Yabancı bir ülkede olunması nedeniyle hacıların zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaştığını dile getiren Bardakoğlu, bu sorunların giderilmesi için Diyanet olarak her geçen gün daha fazla çalışma yürüttüklerini belirtti.

Özellikle bayanların dini görevlerini daha rahat yerine getirebilmeleri için haccın yemekli hale getirildiğini ve öğün sayısının 2'ye çıkarıldığını anımsatan Bardakoğlu, öte yandan hacıların hacla ilgili bilmeleri gereken konuların verildiği eğitim sayılarını da artırdıklarını söyledi.

Bardakoğlu, bu yıl hacda 120 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, kimi hacı adaylarının hacca gidebilmek için kronik hastalıklarını bile gizlediklerini ifade etti. Bardakoğlu, yaşlı ve hasta hacı sayısının artık düşmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye'de hacca gitmek isteyen hacı adaylarının yaş ortalamasının giderek düştüğünü dile getiren Bardakoğlu, "Tabiki bu yeterli değil. Sağlık sorunun yaşanmaması için yaş ortalaması 45-50'ye inmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious