Hacca gidecekleri zorda bırakacak zam

Hacca gidecekleri zorda bırakacak zam.22735
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:25:00

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son dakikada hac fiyatlarını yükseltmesi, kutsal topraklara gitmek isteyenleri sıkıntıya soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayıt yaptırdığı halde sıra gelmediği için iki yıldır hacca gidemeyenler, bu sene kurada çıkmalarına rağmen buruk sevinç yaşıyor. Zor şartlar altında hac parasını temin edebilen adayların yeni tarifeye göre 245 ile 685 Euro arasında fark ödemeleri gerekiyor. Diyanet, bina ve otel kiralarındaki astronomik artışı hacı adaylarına yansıttı. Fiyatlardaki yükselişin diğer sebepleri ise Harem çevresindeki otellerin yıkılması ve uçak biletlerinin yüzde 7 oranında zamlanması.
754 bin hacı adayının en büyük hayali, çekilen kurada ilk 70 bine girerek kutsal topraklara gidebilmek. İsmi çıkanlar sevinçle birbirine sarılırken, ertesi gün ilan edilen fiyatlar aile bütçelerinde mali probleme yol açtı. Hac parasını zar zor denkleştiren birçok kişi, çıkarılan ek bedeli karşılamak için yeniden kaynak arayışına girdi. Bursalı İsmail Yiğit de bunlardan biri. Eşi ile birlikte Kâbe'ye gitmeye niyetlenen İsmail Bey, geçen yıl 2 bin 650 Euro olan 'müstakil 4. tip'e kayıt yaptırdı. Diyanet, bu sene söz konusu kategoriyi iptal ederek 3. tipe dahil etti. Böylece fiyat 2 bin 650 Euro'dan 3 bin 435 Euro'ya çıktı. Yiğit ailesinin kişi başına 685 Euro fark ödemesi gerekiyor. Hacca gidebilmek için 20 Ağustos'a kadar bu parayı tedarik etmeleri şart. Hac başvuru formlarının arkasında, fiyatların artabileceği belirtiliyor. Maliyetlerdeki artışın ücretlere yansıtılacağı kaydediliyor. Ancak hacı adayları, bu duyurunun yeterli olmadığı iddiasında. Diyanet İşleri Başkanlığı 'hacıların iskan edilecekleri bina ve otellerin kira ücretlerinde önemli artışlar meydana geldiğini' anlatıyor. Zammın diğer bir sebebi de uçak bilet fiyatlarında yaşanan yüzde 7'lik artış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*