Hacca giden Amerikalı sayısı artıyor

Hacca giden Amerikalı sayısı artıyor.10559
  • Giriş : 15.12.2007 / 13:13:00

İslami Kültür Merkezi, New York Manhattan'da cami olarak inşa edilmiş ilk ve tek bina olmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbleden dolayı da, Manhattan'ın 1'nci sokaktan yukarı kesimindeki cadde ve yol güzergahından farklı yöne (39°49' Doğu ve 21°27' Kuzey) bakan nerdeyse tek bina. New York'un en büyük mimarlık ve inşaat firmalarından "Skidmore and Merrill" tarafından, İslami ve Batı mimarisi sentezi olarak inşa edilmiş.

İslam Kültür Merkezi modern tarzda inşa edilmiş

Dikkatle bakınca cam kubbeden, gökdelenleri görüyorsunuz. Son derece sade binada minber ve mihrap da var. Ayrıca içerden merdivenle kadınların namaz kılabileceği bölüme çıkılıyor. Duvarlarda sadece Kabe'yi gösteren büyük bir halı var. Alt kattaki bölümde ise duvarlar baştan başa Türk çinilerle süslenmiş.

Kuveyt Hükümeti, camii masrafları için, New Yorklu Müslümanlara önemli katkı yapmış. Bir bahçe içinde kubbeli ana bina ve yanında minareden oluşuyor. Kütüphanesi, kitapçısı, abdesthanesi ve kadınlar için de namaz kılma bölümleri ile tam bir külliye sayılabilir. Hafta sonlarında Kuran dersleri veriliyor. Ramazan'da teravih namazları, iftar yemekleri oluyor. Burası, İslamı merak eden Amerikalıların en fazla uğradığı yerlerden biri. 11 Eylül sonrası Hıristiyan ve Yahudilerle başlatılan diyalog çeşitli etkinliklerle bugün de devam ediyor.

Resmi verilere göre Amerika çapında hali hazırda bin 209 camii var. Ancak bunlardan cami olarak inşa edilenlerin sayısı 100'ü geçmiyor. Yaklaşık yarım milyon Müslüman'ın yaşadığı New York'ta 70 civarında cami bulunuyor. Harlem'in tam ortasında Malcolm Shabazz Camii, Astoria'da Bosnalıların Ali Pasha Camii, Brooklyn'de Fatih Camii, Queens'te Mimar Sinan Camii, Flushing'de Pakistanlı ve Hintli Müslümmanların Falah Mescidi, Bangladeşli Müslümanların "Gawsiah Jame" mescidi, Karayipli Müslümanların Al Abidin Mescidi, East Village'da Medine Mescidi, ilk akla gelenler.

New York'ta irili ufaklı binaların, dükkânların, alış veriş merkezlerinin arasında, zemin katlar veya apartman katlarında kaybolup gitmiş çok sayıda mescide de rastlamak mümkün. Ezan ve Kur'an-ı Kerim seslerinin eksik olmadığı bu mekânlar özellikle Cuma günleri dolup taşıyor. Manhattan gibi iş merkezlerindeki mescitler cemaati almayınca, kalabalıklar caddelerde namaz kılabiliyorlar.

New York'ta Queens, Brooklyn, Manhattan ve Bronx ile Staten İsland'ta en az 70 camii var. Camilerin bir çoğu dükkandan veya evlerden çevrilmiş. Aynı zamanda bir eğitim ve kültür merkezi işlevi görüyorlar.


HER YIL DAHA FAZLA AMERİKALI HACCA GİDİYOR

İmam hutbenin konusunu hacca ayırmış bu hafta. Caminin alt ve üst katını ağzına kadar dolduran cemaati bir anda alıp kutsal topraklara götürüyor. Hitap cümlesinde her seferinde "brothers and sisters" (erkek ve kız kardeşlerim) diyor. Tatillerin çok olduğu şu kış döneminde zamanını ve parasını ayarlayan her Müslüman'ın mutlaka bu kutlu yolculuğa çıkması gerektiğini tatlı sesi ile telkin ediyor. Hayalen Kabe'de tavaf, Safa Merve arasında say yaptırıyor. Mina'da şeytan taşlatıyor. "Hepimiz orada eşit olacağız. Kisvelerimizden, sıfatlarımızdan sıyrılıp yan yana duracağız." diye ekliyor.

Her yıl çeşitli ülkelerden milyonlarca Müslüman'ın Hacı olabilmek için gittiği Suudi Arabistan'a Amerika'dan da binlerce Müslüman katılıyor. İslami organizasyonlar, camiler ve mescitler, her yıl daha fazla Amerikalı Müslüman'ın kutsal topraklara gitmesi için gayret gösteriyor. Camilerde hacı adaylarına teorik ve pratik bilgiler veriliyor. Yolculuğun kolaylıkları anlatılıyor. İmam, bir bilet almanın yeterli olduğunu söylüyor.

2006 yılında 15 bin Amerikalı Mekke'ye gitmiş. Bu yıl bu sayının daha da artması bekleniyor. Suudi Arabistan Büyükelçiliği Sözcüsü Nail El Jubeyir'in verdiği bilgiye göre bu yıl 20 bin Müslüman Amerikalı hac için rezervasyon yapmış. Bazı yıllara göre sayılar ise şöyle: 1999'da 6 bin, 2000'de 7 bin, 2001'de 9 bin, 2002'de 10 bin, 2003'de 7 bin kişi hacca gitmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious