Hacca karayolu vizesi gündeme geliyor

Hacca karayolu vizesi gündeme geliyor.12091
  • Giriş : 03.02.2009 / 09:52:00

Körfez savaşları ve ABD'nin Irak'ı işgali ile 1990'lı yıllardan bu yana kesintili olarak ve 2001'den sonra ise hiç gerçekleştirilmeyen karayolu ile hac, tekrar gündemde. Diyanet öneriye sıcak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlıklar Arası Hac Kurulu, mart ayında toplanarak karayolu ile hac konusunu ele alacak. Karayolu ile hacca Diyanet de sıcak bakıyor.

Türk Hava Yolları'nın sınırlı sayıda sefer yapmasından dolayı yaklaşık 50 gün süren hac görevi, karayolu ile 30 güne kadar indirilecek. Karayolu ile hac, kara ulaşımı sektörüne de canlılık getirecek. Havayolu ile rekabet, ulaşım harcamalarının düşmesine neden olacak.
Diyanet, 8 yıl aradan sonra ilk kez karayoluyla hacca gidilmesini gündemine aldı. Bakanlıklar Arası Hac Kurulu'ndan onay çıkması halinde, bu yıl kutsal topraklara karayoluyla da gidilecek.
Haccın uzun sürmesinin en büyük nedeni, uçak sayısının hacı adaylarını taşımadaki yetersizliği olarak gösteriliyor. THY, hac sezonunda talebe cevap vermek için yaklaşık 450 sefer yapıyor. Ancak bu seferler yetersiz kaldığı için hacıların kutsal topraklara gidiş-dönüş süresi yaklaşık 50 günü buluyor.

Karayoluyla hacca izin verilmesi, ulaşım sektörü için de büyük önem taşıyor. Kriz nedeniyle tüm sektörler gibi zor günler yaşıyan otobüs firmaları, hac seferleri ile yeni bir iş sahasına sahip olacak. Rekabet nedeniyle ulaşım fiyatlarda yaşanan düşüş, hac fiyatlarının aşağı çekilmesini de gündeme getirecek.
Diyanet yetkilileri, 'Bu yıl için karayoluyla haccı düşünüyoruz. Bakanlıklar Arası Hac Kurulu'ndan onay konu ele alınacak. Buradan çıkacak karara uyarınca hacı adaylarını karayoluyla taşıyacağız' dedi.

DIŞİŞLERİNİN TALEBİYLE KALDIRILMIŞTI

Karayoluyla hac, 2002 yılında Dışişleri Bakanlığı'nın talebiyle kaldırılmıştı. Dışişleri, ABD'nin Irak'ı işgali nedeniyle bölgede karayoluyla ulaşımın yeterince güvenli olmadığını bildirmişti. Bu kararın ardından son 7 yıldır aynı gerekçe ile karayoluyla hacca izin verilmiyordu. Karayoluyla hac, daha önce de 1990 yılında Körfez Savaşı nedeniyle kaldırılmıştı. Savaşın ardından yeniden başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*