Hacca kısıtlama umreye ilgiyi artırdı

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ikinci kez hacca gitmek isteyenlerin umreye yönlendirilmesine yönelik kararı, meyvelerini vermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kutsal toprakları ikinci kez görmek isteyenlerin hac yerine umreyi tercih ettiği ifade edildi.

Umreye gidişlerde 2006'ya göre yüzde 100'ü geçen artış yaşandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy'un verdiği bilgiye göre, geçen yıl 7 bin olan ilk tur umreci sayısı, bu sene 16 bin olarak gerçekleşti. İkinci tur için ise şimdiden 8 bin 500 başvuru var. Başkanlık, umre takvimini 20 Mart-26 Ekim 2007 tarihleri arasında planladı.

Diyanet'in haccın yanı sıra umreyi de organize ettiğini hatırlatan Ersoy, "Bu yıl hac kayıtlarında patlama yaşandı. 625 bin kayıtla rekor kırıldı. Bunun yanı sıra umreye de büyük talep var. Bunda birinci etken hacca mükerrer gidişlerin önlenmesi. Kutsal toprakları ikinci kez görmek isteyenler umreyi tercih ediyor. İkinci neden ise hizmet kalitesinin yükseltilmesi." dedi. Hem hac hem de umre başvurularındaki artışın sevindirici olduğunu anlatan Ersoy, "Bu her şeyden önce ibadete olan bir taleptir." diye konuştu.

Hacca ikinci gidişleri sıkı denetlediklerini aktaran Ersoy, bu durumda olanları umreye davet ediyor. Ersoy, şöyle devam ediyor: "Keşke imkan olsa ve herkesin kutsal toprakları birkaç kez görmesine fırsat verebilsek. Vatandaşımızın umudunu niye kıralım? Ancak kota nedeniyle bu mümkün değil. İkinci gidişlerin önüne geçerek ilk kez kutsal topraklara gidecek olanlara imkan vermek istiyoruz. Kayıt yaptıran herkesi TC kimlik numarasına göre tarıyoruz. Daha önce gittiğini tespit ettiklerimizin kayıtlarını siliyoruz."

Öte yandan, başkanlık, umreye olan talep artışını göz önüne alarak umre bürolarını yaygınlaştırıyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da il ve ilçe müftülüklerinde kurulan bürolarda çevresine güven telkin eden ve cemaat üzerinde etkinliği olan personelin çalıştırılması yönünde bütün müftülükleri uyardı. Bu bürolarda görev yapanlar, köylere kadar giderek vatandaşları umre hakkında bilgilendiriyor. 2007 yılı umre organizasyonları, 'normal tip', 'müstakil odalı yemeksiz tip', 'müstakil odalı yemekli tip' ve 'otel tip' olmak üzere dört kategoride yapılıyor. Bütün kategorilerde Mekke ve Medine'de kalınacak otel ve evlerin, mümkün olduğunca hareme yürüme mesafesi içerisinde olmasına dikkat ediliyor. Hac dairesi, umre ziyaretlerini eş-dost, tanıdık, arkadaş ve meslek gruplarıyla birlikte toplu olarak gerçekleştirmek isteyenler için de uygun programlar hazırlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious