Hacc'da mangal keyfine "diyanet engeli"

Hacc'da mangal keyfine
  • Giriş : 13.12.2007 / 08:48:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, geçmiş yıllarda Arafat'ta vakfeye duran hacılara bazı şirketlerin yemek olarak ızgara verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bardakoğlu haccın ruhuna aykırı olan duruma bu yıl izin vermeyeceklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, geçen yıl Arafat'ta vakfedeyken bazı şirketlerin hacılara yemek olarak ızgara hazırladığını söyleyerek, bu yıl böyle bir şeye izin vermeyeceklerini belirtti. Bardakoğlu, "Arafat'ta ızgara yapmak haccın ruhunu anlayamamak demektir." dedi. Başkan Bardakoğlu, gelecek yıl hac yapmak isteyen engelli vatandaşlar için ayrı bir grup kurulacağını bildirdi.

Hac organizasyonunu takip etmek için Mekke'ye gelen basın mensupları ile kaldıkları otelde öğle yemeğine katılan Bardakoğlu, gelecek yıllardaki hac organizasyonu hedeflerini anlattı. Diyanet olarak otel ve müstakil hac tipine yöneleceklerini aktaran Bardakoğlu, önümüzdeki yıl şehit aileleri ve engellilere ağırlık vereceklerini belirtti. Geçtiğimiz yıl engelli vatandaşların kaydının yapıldığını belirten Bardakoğlu; ancak engelli hacı adaylarının diğer gruba ayak uyduramadığı için sıkıntı yaşandığını söyledi. Bardakoğlu, gelecek yıl sadece engelli ve refakatçisi olan hacı adayları için bir otel ayarlanacağını sözlerine ekledi.

Bu yıl hacı adaylarının en fazla odalardaki yatak sayısından şikayet ettiklerini kaydeden Bardakoğlu, yatak sayısındaki standardın Suud hükümeti tarafından belirlendiğini ifade etti. 3,5 metrekare alana bir yatak konulduğunun altını çizen Bardakoğlu, şu bilgileri verdi: "Sekiz kişilik bir odadan iki yatağın çıkarılmasının maliyeti bize 150 Euro'ya varan bir ek maliyet getiriyor. Biz ticari bir kuruluş değiliz, artan maliyetleri hacılarımıza yansıtıyoruz. Bu da hac maliyetinin artması anlamına geliyor."

Başkan Bardakoğlu, gelecek yıl hac kayıtlarının şubat ayından itibaren başlayacağını söyledi. Böylece hac planlamasının daha erken yapılabileceğine dikkat çeken Başkan, bekleyen başvurular nedeniyle bu yıl az sayıda yeni kayıt yapılacağına dikkat çekti. Bardakoğlu, "Bir fıkıhçı olarak diyorum ki; sırası gelmediği halde vefat edenler en az hac yapmış kadar sevap alır. Başkasının hakkını alarak gitmekten daha hayırlıdır." dedi.

Mükremin Albayrak, Yüksel Durgut

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious