Hacettepe Üniversitesi'nde diplomalar iptal!

Hacettepe Üniversitesi'nde diplomalar iptal!.10583
  • Giriş : 23.06.2009 / 10:27:00

Geçen yıl mezun olanların diplomaları iptal olacak... 248 öğrencinin ders notları geçersiz sayıldı. Geçen yılki mezunların diplomalarının ise iptali sözkonusu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda 248 öğrencinin notlarının internet üzerinden yükseltildiği belirlendi. Öğretim üyelerinin ortaya çıkardığı yükseltilmiş notlarla birlikte bu notlarla geçen yıl diploma alan 124 öğrencinin de diplomalarının iptal edileceği belirtildi.

NOTLAR FARKLI ÇIKTI

Konu bazı öğrencilerin aralarındaki konuşma üzerine C.K. adlı öğretim üyesinin kendi dersinin notlarını geçmişe dönük kontrol etmesi üzerine ortaya çıktı. Öğretim üyesinin şikayeti üzerine matematik dersinin öğretim üyesinin elinde bulunan çıktıları ile internet kayıtlarının birbirini tutmadığı, öğrencilerin notlarının öğretim üyesi tarafından internete girildikten sonra yükseltilerek dersten başarılı sayılmalarının sağlandığı ortaya çıktı. C.K. adlı öğretim üyesi kendi değerlendirdiği sınav sonuçlarının internette farklı olduğu bilgisini Rektörlük'e bildirdi.

DİPLOMALAR SİLBAŞTAN

Halen konuyla ilgili rektörlük soruşturması sürerken, soruşturma sonucuna göre geçen yıl ve bu yıl bu dersi alan toplam 248 öğrencinin notları dersin öğretim görevlisinin elindeki kayıtlar esas alınarak yeniden düzenlenecek. Geçen yıl bu dersi başarmış sayılarak diploma verilen öğrencilerden notları başarısız olanların diplomaları dYüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) da bilgi verilerek iptal edilecek.

SORUŞTURMA AÇILDI

Bu arada, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü notların nasıl değiştiril-diğini tespit için de soruşturma başlattı. Notların usülsüz şekilde yükseltilmesinin "hacker" yöntemi ile yapılıp yapılmadığı da araştırılacak. Konuyla ilgisi olduğu tespit edilen öğretim üyesi ve öğrencilerin de cezalandırılacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*