Hacı adayları, hediyelerinizi Türkiye'den alın

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Erzincan'da hac malzemesi satan esnaf, hacıların tanıdıklarına dönüşte götürdükleri hediyeleri Türkiye'den, kendi yaşadıkları şehirden almalarını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hac görevini yerine getiren insanların hediyeleşmesinin Türk kültüründe yaygın bir gelenek olduğunu hatırlatan Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de kutsal topraklarda alışveriş yapılması nedeniyle ibadetlerden bir nebze de olsa geri kalınacağını bildirdi. Yetkililer, hacı adaylarının alışverişlerini memleketlerinde yapmaları önerisinde bulundu.

Erzincan'da hac malzemeleri satıcısı olan Ayaydın Ticaret sahibi Emin Ayaydın, "Bizim kültürümüzde hacca giden insana hediye verme ve hacı olan kişinin de memleketine döndüğünde eşine, dostuna hediye dağıtması geleneği vardır. Dinimize göre hediyeleşmek sünnettir. Ancak, hediyelerin ille de Mekke veya Medine'den alınması gerekmez. Üstelik, hacda alışverişin kutsallığı yok. Orada yapılacak alışveriş ne kaliteli, ne ucuz, ne de kutsaldır. Sonuçta orada satılan mallar da başka ülkelerden getiriliyor. Bu nedenle, hacı adaylarımızın alışverişlerini memleketlerinden yapmaları daha hayırlıdır." dedi.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç ise, hacı adaylarının alışverişlerini Erzincan'da yapmalarının, ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek, Hacı adaylarının ihtiyaç duyacağı her şeyin Türkiye'de ve Erzincan'da satıldığını ifade etti. Hacı adayları için Türkiye'de daha kaliteli malların daha uzuca satıldığını vurgulayan Yalvaç, "Hacı adaylarımız, hac görevleri sırasında yaptıkları alışveriş ile paramızın yurt dışına çıkmasına neden oluyorlar. Türkiye'de yapılan alışverişler ise ekonomimize katkı sağlıyor. Hac sezonu öncesinde hac malzemeleri satan esnafımızın işlerinde canlanma oluyor. Üstelik, Suudi Arabistan'da alınan mallar daha pahalıya mal oluyor. Bazen, hacılarımız dönüş yolunda uçakta yük sınırını aştıkları için fazladan para ödemek zorunda kalıp malı iki kere satın almış gibi oluyorlar. Bu nedenle, hacı adaylarımızın alışverişlerini memleketlerinde yapmalarının daha isabetli olacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious