Hacı adayları Arafat'ta

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen hacı adayları, Arafat Vakfesini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haccın vecibelerinden olan Arafat Vakfesini gerçekleştirmek için Arafat'a taşınan Türk hacı adaylarına hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Arafat'ın tanımak, tanışma ve yükseliş anlamına geldiğini, Arefe Gününün ise duruş ve diriliş günü olduğunu kaydetti.

İhrama girenlerin yalnızca elbiselerini çıkarıp iki parça örtüye sarılmakla kalmadıklarını, bunun yanında dünyevi açıdan da imtiyaz sayılan ne varsa hepsinden soyunduklarını ifade eden Bardakoğlu, şöyle devam etti:

“Bu tabla bize dünyaya hiçbir şeye sahip olmaksızın geldiğimiz gibi yine öyle gideceğimizi haber vermektedir. Onun içindir ki bugün bütün makam, mevki, zenginlik ve ayrıcalıklarımızı, yani dünyevi farklılıklarımızı bırakarak her milletten, her mezhepten, her renkten kardeşlerimizle birlikteyiz. Kardeş olduğumuzu hatırlama günündeyiz. Dilleri, ırkları ve kültürleri farklı; imanları ve gönülleri bir milyonlarca Müslümanın bir araya geldiği bu büyük günde, hac ihramıyla Arafat'ta bulunmak, müminler denizinde bir damla olabilmek ne büyük bir mutluluktur.”

Arafat'ın insanlık ve tarihle bütünleşme fırsatı olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, “Burada kendimiz, yakınlarımız ve milletimiz için dünyanın dört bir bucağında haksızlığa, ayrımcılığa maruz kalmış kardeşlerimizin, boynu bükük, gözü yaşlı kardeşlerimizin kurtuluşu, barış, huzur ve mutluluğu için çaba ve dualarımızı birleştirelim” dedi.

Bardakoğlu'nun konuşmasının ardından hacı adayları, öğle ve ikindi namazını birleştirerek kıldılar. Daha sonra hacı adayları Arafat Vakfesine durdu. Hac Dairesi Başkanı Seyfeddin Ersoy, Vakfe Duasını okudu. Yaklaşık 30 dakika süren Vakfe Duasının ardından birbirlerini kutlayan hacı adaylarından duygulanıp ağlayanlar olduğu gözlendi. Yaklaşık 3 milyon hacı, Arafat'tan sonra Müzdelife'ye geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious