Hacı adayları belirlendi

  • Giriş : 30.05.2007 / 14:05:00
  • Güncelleme : 30.05.2007 / 14:36:46

Bu yıl hacca gidecek adaylar bilgisayar ortamında çekilen kura ile belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun katıldığı kura çekme töreni, Başkanlık Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Bardakoğlu, burada yaptığı konuşmada, haccı ticari bir iş olarak görmediklerini, bir hizmet ve sorumluluk anlayışıyla hacca yaklaştıklarını belirterek, hacı adaylarının ibadetlerini en iyi şekilde gerçekleştirmeleri için çalıştıklarını anlattı.

İnsanın ömründe bir defa ifa edeceği hac görevinde adaylara en iyi hizmeti vermeyi hedeflediklerini kaydeden Bardakoğlu, “Hacı adaylarının kesin kayıtları, ücretler ve kayıt esasları daha sonra belirlenecek. Bu anlamda biz ücretlerin en alt düzeyde, hizmetin ise en üst seviyede olması için çalışıyoruz. Bu yıl 623 bin hacı adayı ön kayıt yaptırdı. Bu adaylardan çoğu bayan. Yaş ortalaması ise 56. Bizim gönlümüzde ise bunun daha düşük bir yaş ortalaması olması var” diye konuştu.

EK KONTENJANIN YÜKSEK OLMASI BEKLENİYOR

Ali Bardakoğlu, önceki yıllarda başkanlığın düzenlediği hac organizasyonlarının kaliteli olması nedeniyle Suudi Arabistan devletinin takdirini kazandıklarını anımsattı.

Diğer İslam ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de hacca gitme talebinin her yıl arttığını kaydeden Bardakoğlu şunları söyledi:

“Suudi Arabistan bir kota uyguluyor. Bizim kotamız 70 bindir. Biz hiç kimsenin hakkını kimseye yedirmeden nizam, intizam ve şeffaflık içerisinde hacca götürmeyi şiar edindik. Sırada bekleyen 600 bin kardeşimizin illere göre sıralamasını yapacağız. Ek kontenjanı ise ön kayıt yaptıran hacı adaylarına tesis ettik. Suudi Arabistan hükümetinden alacağımız kotanın organizasyonlarımızın kaliteli olması dolayısıyla bu yıl daha yüksek bir rakamda olacağına inanıyoruz.”

Bardakoğlu, Türkiye'ye verilecek ek kontenjan miktarının Suudi Arabistan Hükümeti tarafından, hac ücretlerinin ise Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu'nda önümüzdeki hafta belirleneceğini bildirdi.

Hacı adaylarının 3 kategori arasından seçim yaparak kayıt yaptırdığını belirten Bardakoğlu, 671 bin 119 hacı adayının, yüzde 93'ünün “normal yemekli”, yüzde 6'sının “müstakil odalı” ve yüzde 1'inin de “otel tip”ni tercih ettiğini kaydetti.

GİDEMEYENLERE ÖNCELİK TANINDI

Bardakoğlu konuşmasının ardından, merkezi sistemle bilgisayar ortamında il plaka koduna göre düzenlenen kura çekilişini başlattı.

Geçen yıllarda kuraya girip de hacca gidemeyen adaylara öncelik verildi. Bu yıl ilk kez ön kayıt yaptıran 623 bin 643 kişi ile kayıt yenileten 47 bin 476 kişinin de katıldığı kurada asil ve yedek hacı adayları belirlendi.

Ayrıca kayıt yeniletenlerden refakatçilerle birlikte 50 bin 701 hacı adayı, kura çekimine tabi olmadan 2007 yılında kesin kayıt yaptırabilecekler.

Daha önce, hacca gittiği halde kayıt yaptırarak kuraya katılan 12 bin 81 kişinin ise kayıtları silinecek.

Öte yandan, daha önceki yıllarda ön kayıt yaptıran ancak hacca gidemeyen hacı adayları, bundan sonraki yıllarda tekrar ön kayıt ücreti ödemeyecek.

Kuranın sonuçları Diyanet İşleri Başkanlığı'nın “http://hac.diyanet.gov.tr” internet sitesinden bugün saat 18.00'den itibaren yayınlanacak.

Hacı adayları, internet sitesinden TC kimlik numarası ile kura sonucunu öğrenebilecekler.

Sitede alfabetik olarak yapılacak sıralamada, adayların isimlerinin karşısındaki sıra numaralarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious