Haci adaylari gözyaslarina boguldu

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Ankara'dan Suudi Arabistan'a gidecek haci adaylari Kocatepe Camii'nde düzenlenen 'Hac Egitim Semineri'nde gözyasina boguldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üç hafta sürecek egitim seminerinde haci adaylarina Türkiye'de ve Suudi Arabistan'da dikkat etmeleri gereken konularda bilgi verildi. Seminerde Ankara Müftüsü Mustafa Hakki Özer ve Ankara Merkez Vaizleri Hayri Çinar ve Osman Albayrak haci adaylarina bilgi verdi.

Egitim seminerine ilk kez katilan haci adaylari hac ibadetini yerine getirecek olmanin verdigi mutlulukla gözyaslari içerisinde semineri takip etti. Ilk kez haci olacagini dile getiren Çesminaz Öktem yasami boyunca Mekke ve Medine topraklarina ulasmanin hayalini tasidigini söyledi. Mehmet Özkan isimli haci adayi ise, ilk kez hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a ulasmayi sabirsizlikla bekledigini dile getirdi. Hamide Ünal isimli haci adayi ise çocuklari ile birlikte gidecek olmanin mutlulugunu yasadigini söyledi. Ünal konusmasi sirasinda duygularini dile getirirken gözyaslarina hakim olamadi. Birlikte gidecegi arkadasi Cemile Köseoglu ile birlikte gözyaslarini mendil ile silmeye çalisirken, 'O topraklara ulasayim baska birsey istemiyorum. Oralari gördükten sonra döner miyim, dönmez miyim? Onu hiç düsünmüyorum' dedi.

Suudi Arabistan'a gitmeden önce Türkiye'de yapmasi gerekenler konularinda uyarilan haci adaylari herseyden önce yakinlari ile aralarindaki kul hakkini helalleserek gidermeleri gerektigi istendi. Uzun ve yorucu bir ibadet için gittikleri hatirlatilan haci adaylarindan vasiyetlerin bildirmeleri ve sabirli olmalari istendi. Özellikle temizlik konularina dikkat etmeleri gerektigi bildirilen haci adaylari olasi bir kargasaya kapilmamalari konusunda uyarildi. Haci adaylarinin hac ibadetlerin huzur içerisinde yapmalari için gidis, dönüs dahil kalacaklari yerlere kadar herseyin planlandigi ve kimsenin bu konularda endiseye kapilmamasi gerektigi vurgulandi.

Haci adaylarinin vize alabilmesi için menenjit ACYW135 asisinin uygulanmasinin zorunlu oldugu belirtilirken, bu hastaligin Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye tasinmasinin önlenmesi amaciyla haci adaylarina bir doz (2 damla) oral polio asisi uygulanacagi da kaydedildi. Haci adaylarinin kisisel bilgileri ile saglik bilgilerinin sürekli yanlarinda olmasi konusunda uyarilmasi geregine de dikkat çekildi.

Müftülük yetkilileri, hac ibadetinin dolu dolu geçirilmesi ve ibadetlerin de kusursuz bir sekilde yapilmasi için hacca gidenlerden ve kitaplardan gerekli bilgilere ulasilmasi tavsiyesinde bulundu. Haci adaylarindan öncelikle yakinlarina, çocuklarina bol bol dua etmelerini isteyen görevliler dünyaninin degisik bölgelerinde sikinti çeken Pakistan, Filistin gibi ülkelerin de dualarda unutulmamasini istedi.

Egitim seminerleri üç hafta boyunca devam edecek. Ilk hafta pratik bilgi verilecek adaylar gelecek haftaki bölümde Kabe maketi ile hac ibadeti hakkinda bilgilendirilecek. Son hafta ise teknik konularda bilgilendirilecek olan adaylarin kafileleri belirlenecek. Suudi Arabistan'a 3-4 Aralik tarihinde gidecek olan ilk kafile Kurban Bayrami'nin 4. günü hac ibadetini tamamlayarak tekrar yurda dönmeye baslayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious