Hacı adayları ortada kaldı

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Alibaba ve Vakit Turizm adlı iki şirket, 50 hacı adayını Hacca götürmek için aralarında yaptı. Atatürk Havalimanı'na gelen hacı adayları, şirketler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle, ortada kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olay, saat 02.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Alibaba ve Vakit adlı iki turizm şirketi, hacı adaylarını kutsal topraklara götürmek için kendi aralarında anlaşma yaptı. Atatürk Havalimanı'na gelen 50 hacı adayı, kutsal topraklara gitmek için beklerken hiçbir organizasyon yapılmadığını öğrendi. Bunun üzerine hacı adaylarının anlaştığı Vakit Turizm Şirketi'nin yetkilileri, Atatürk Havalimanı'na geldi. Şirket yetkilisi Mustafa Bostan, yaşanan olay nedeniyle durumu, anlaştıkları Alibaba isimli Turizm Şirketi yetkilisine aktardı. Olay yerine gelen şirket yetkilisi Yusuf Adak, hacı adaylarını 24 Aralık'ta kutsal topraklara götüreceklerini söyledi. Adak, kendilerinden kaynaklanan bir sorun olmadığını, Vakit Turizm Şirketi'ne, hacı adaylarını 2 Aralık tarihinde götüreceklerine dair resmi herhangi bir belge vermediklerini söyleyerek, söz konusu şirketin yanlış tarih verdiğini iddia etti.

Vakit şirketinin yetkilisi Mustafa Bostan ise, Alibaba şirketinin kendilerine 2 Aralık tarihini söylediğini ileri sürdü. Bunun üzerine Alibaba şirketi yetkilisi Bostan, olayın tamamen yanlış anlamadan kaynaklandığını, hacı adaylarının gidecekleri ve dönecekleri tarihlerin belli olduğunu, kalacakları otellerin ve oda numaralarının bile belli olduğunu iddia ederek, hacı kafilesinin kayıtlı bulunduğu bir liste gösterdi. Kandırıldığını ve dolandırıldığını öne süren hacı adayı bir kadın ise, Bostan'a "Hakkımı helal etmeyeceğim. Siz bizim hakkımızı gasp ettiniz," diye tepki gösterdi. Bostan ise haksızlık yaptıklarını düşünmediğini, kendilerine yazılı olarak 2 Aralık tarihinin verildiğine dair bir belge gösterilmesi gerektiğini söyleyerek tepki gösterdi. Bu sırada tartışmayı görüntüleyen gazeteciler saldırıya uğradı. İsminin Muhammet Hasan Bödül olduğu belirlenen bir kişi, Doğan Haber Ajansı (DHA) kameramanının çekim yapmasını engelleyerek saldırmaya başladı. Saldırı sırasında kameranın vizörü kırıldı. Olaya el koyan havalimanı polisi, DHA ve Cihan Haber Ajansı muhabir ve kameramanlarını, kimliklerine de el koyarak, işlemlerin uzun sürdüğü gerekçesiyle 1 saat karakolda bekletti.

Aileleriyle vedalaşıp kutsal yolculuk hayaliyle havalimanına gelen hacı adayları ise kutsal topraklara gidemeyerek hayal kırıklığı yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious