Hacı adaylarına eğitim alıyor

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Hakkari Müftülüğü, kutsal topraklara gidecek 40'ı bayan 269 hacı adayına Merkez Hacı Sait Camiinde uygulamalı eğitim yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, hac ibadetinin öneminden bahsederek, kutsal topraklara gitmeden önce mutlaka eş dost ve yakınlarla helalleşilmesini istedi. Haccın zor bir ibadet olduğunu, bunda da sabrın ön plana çıkması gerektiğini kaydeden Öztürkçü'nün konuşmasının ardından görevliler, ihram giyip maket Kabe etrafında tavaf yapıldı. Hacı adaylarının büyük ilgiyle izlediği uygulamalı hac eğitiminden sonra erkek hacı adayları Kabe etrafında tavaf yaptı.

Hacer-ül Esved taşını temsilen ziyaret eden hacı adayları, Safa-Merve arası gidiş gelişteki (say) koşma sahnesinde de duygu dolu anlar yaşadı. Uygulamanın tamamını hacı adaylarına anlatan Müftü Öztürkçü, hacıların daha rahat etmesi içni ellerinden gelen gayretin gösterileceğini vurguladı.

Türk hacı adaylarının Osmanlı İmparatorluğu zamanında Kabe'nin üzerindeki suların akıtılması amacıyla kabeye yerleştirilen 'Altın Oluk' tarafında ikamet ettirildiğini söyleyen Öztürkçü, diğer 98 hacı adayının ise yine Diyanet'in kontrolündeki Ten-Tur ve Acme Turizm şirketleriyle gönderileceğini sözlerine ektedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious