Hacı adaylarına uyarı 'bol bol sıvı tüketin'

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Hac vazifesini yapmak üzere kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının, ibadetlerini yerine getirebilmeleri için sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başladı. Hacı olma hakkına sahip kişilerin bu görevi yerine getirebilmeleri için, öncelikle sağlıklı olmaları gerekiyor. Geçmiş yıllarda bölgeye giden sağlık personeli arasında yer alan Ulus Hastanesi Başhekimi Dr. Uğur Yıldız, gitmeden önce ve gittikten sonra yapılması gerekenler konusunda hacı adaylarını uyardı.

Suudi Arabistan'da sıcak bir iklimin hakim olduğunu belirten Yıldız, hacı adaylarının özellikle klimalara dikkat etmesi geretiğini belirtti. Yıldız, "İnsanlar aşırı sıcaklar ve yorgunluk sonucu otellerine döndüğünde terli bir şekilde klimanın karşısına geçip serinlemeye çalışıyor. Klimaların uygun şartlarda kullanılması gerekiyor. Aksi halde, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, boğaz kuruluğuna, yanmalara, faranjite sebep olabiliyor. Bu nedenle hacı adaylarımız mecbur kalmadıkça klimadan uzak dursunlar" dedi. Yıldız, boğaz kuruluğu ve yanmalar için bol sıvı tüketilmesini önerdi.

Hacı adaylarının genelde belli bir yaşın üstünde olduğunu ve bazılarının eklem hastalıkları, akciğer yetmezliği gibi kronik rahatsızlıkları bulunabildiğini söyleyen Yıldız, "Mesela akciğer rahatsızlığı olan bir hacı adayının, aşırı hareketi akciğer yetmezliğine sebep olabiliyor. Bunun için de hastanede yatması gerekiyor. Halbuki, aşırıya yönelmeden daha kontrollü bir ibadet yaparsa hastanede yatmasına gerek de kalmayacak. Bunlar başlangıçta ufak gelebiliyor ama giderek ibadet yapamama, son noktada ise haccın farzlarını bile yerine getirememe durumuna gelebiliyor." diye konuştu.

Yıldız'ın verdiği bilgiye göre, hacı adaylarının dikkat etmeleri gereken diğer hususlar şöyle:

-Yanlış beslenmeden dolayı ishal gibi rahatsızlıklar görülebiliyor. Bu nedenle dışarda temizliğinden emin olunmayan yerlerde yemek yenmemeli. Bölgede sıvı gıda ve meyve-sebze tüketimine ağırlık verilmeli. Beyaz et tercih edilmeli. Özellikle muz çok fazla bulunmasına rağmen, kabızlık yaptığı için fazla tüketilmemeli.

-Gitmeden önce hacı adayları, o bölgede çok yüyüyecekleri, efor sarfedecekleri için yürüyüşler yaparak kondisyon yönünden kendilerini hazırlamalı.

-Kronik rahatsızlığı olan hacı adayları, orada kalacakları sürede kendilerine yetecek kadar ilaç götürmeyi ihmal etmemeli. Yanlarında vitamin, antibiyotik, Ağrı kesici bulundurmalı.

-Hacı adaylarının belli günlerde yapması gereken farz ibadetleri bulunuyor. Bu yüzden bayanların gitmeden önce, özel günleri için kadın doğum uzmanından bilgi almaları ve hastalıklarını geciktirmek için kullanması gereken ilaçlarını götürmeleri gerekli.

-Ülkeler arası mevsim değişikliği olduğu için hacı adaylarının giyimlerine ve kuşamlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Aşırı sıcaklarda çok fazla dışarı çıkılmamalı, çıkılsa bile mutlaka yanımızda şemsiye bulundurulmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious