Hacıbektaş'a siyaset bulaştı!

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

5 bin Cumhuriyet gazetesi bedava dağıtıldığı Hacı Bektaş-Veli'yi anma törenlerini CHP yine boykot etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP dışındaki tüm partiler törenlere yoğun ilgi gösterdi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 10 bin kişiyi otobüslerle ücretsiz olarak ilçeye getirdi. Sarıgül, tören alanına 10 bin çadır kurdururken, Şişli Belediyesi’nin temizlik görevlileri cadde ve sokakları temizledi. Üzerinde kendi fotoğrafı ile ‘ben sen yok, biz varız’ sloganı bulunan binlerce şapka dağıttı. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ankara’dan 5 bin partiliyi getirdi. İlçede halka dağıttığı parti amblemli şapkalarla propaganda yaptı. Anavatan Partisi Genel Başkan Erkan Mumcu parti otobüsüyle törenlere katılırken, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan programda hazır bulundu. Hükümet, önceki senelerde olduğu gibi Kültür Bakanı Atilla Koç ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile temsil edildi. Tören alanında 5 bin Cumhuriyet gazetesi bedava dağıtıldı.

Partilerin ilçeye bayraklarıyla gelmesinden en çok rahatsız olan isim törenleri organize eden Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu. Başkan, artık bu görüntünün önüne geçmek istediklerini vurguluyor. CHP lideri Deniz Baykal’ın 3 yıldır törenlere gelmemesine ilişkin olarak da şu değerlendirmeyi yapıyor: “Baykal, konuşturulmayacağı için gelmediğini savunuyor; ancak gelseydi ‘anamuhalefet lideri’ sıfatıyla mutlaka söz verirdik. Bizim davet şeklimizi beğenmemişler. Biz tüm bakanlara ve siyasi parti liderlerine postayla davetiye gönderdik. Kimseye ayrım yapmadık.” Baykal ve CHP ile hiçbir sorunu olmadığını vurgulayan Selmanpakoğlu, “Beni Baykal’a yanlış anlatıyorlar.” diyor. 13. yüzyılın Türk-İslam düşünürlerinden Hacı Bektaş-ı Veli, ortaya koyduğu fikir ve düşüncelerle sekiz asırdır toplumun manevi dinamiklerinden. Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki dergâhında her yıl on binlerce insanın ziyaret ettiği Hünkar, 43 yıldır resmi törenlerle anılıyor.

Hacı Bektaş-ı Veli, Ortaçağ karanlığındaki Avrupa’nın Anadolu’ya yönelik sürdürdüğü Haçlı Seferleri döneminde yaşadı. Topluma sürekli, “Bir olalım, iri olalım, diri olalım...” mesajı verdi. Mevlânâ ve Yunus Emre ile aynı akımdan gelen Hünkar, son yıllarda siyasi görüntüler eşliğinde anılıyor. Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde her yıl katıldığı törenlerde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 2001’de bizzat bulundu. 2002 seçimleri öncesinde Baykal, solda birliğin CHP çatısı altında olacağını vurgularken, Hacıbektaş’la siyasi söylemi ilk kez birlikte kullandı: “CHP’nin otobüsü yarın saat 05.00’te Hacıbektaş’a hareket edecek. Şu saate kadar arkadaşlarımız kararlarını alsınlar, CHP’nin önünden kalkacak otobüse gelsinler.” CHP’nin otobüsüne gelen olmadı; ancak ertesi gün yapılan törenler parti mitingine dönüştü.

2003’teki törenlerde yeniden CHP’nin ağırlığı hissedilirken SHP, DSP, DEHAP gibi partiler de bayraklarıyla törenlere katıldı. Siyasi mesajların verildiği etkinliklerde iktidarın Alevi vatandaşlara yönelik tavrı eleştirildi; Başbakan’ın katılmamasına tepki gösterildi. 2004 yerel seçimleri, Hacıbektaş törenlerini farklı bir boyuta taşıdı. CHP’den belediye başkan adaylığı kabul edilmeyen emekli Tuğgeneral Ali Rıza Selmanpakoğlu, seçimi kazandıktan sonra CHP’ye mesafe koydu. Baykal’ın ‘kürsüye çıkarmazlar’ endişesiyle katılmadığı programda, CHP liderliğine oynayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül rüzgarı esti. 2005’te de aynı manzara yaşandı. Bu süreçte hükümet kültür bakanlarıyla temsil edilirken, CHP dışındaki partilerin liderleri törenlerde hazır bulundu. Hacıbektaş törenlerinin siyaset meydanına dönüşmesi, Aleviler arasında da ciddi ayrışmalara yol açtı. Geçen yıl Belediye Başkanı Selmanpakoğlu’nun kendilerine söz hakkı vermediğini savunan ve CHP’ye yakınlığıyla bilinen birçok Alevi derneği, ilçeye gitmedi. Bu yılki törenlerde de aynı tablo vardı.

Dünkü törende kürsüye gelenler ise ‘barış mesajları’ verdi. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Hacıbektaş’ın dostluk ve barış içeren öğretisinin insanlığın önyargılarından, şiddetten ve terörden arındırılmasına vesile olmasını diledi. Kültür Bakanı Atilla Koç, Hacıbektaş’ın gönüllere hitap eden felsefesinin daha iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı. Belediye Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Rıza Selmanpakoğlu ise Hünkar’ın “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.” dediği dönemlerde Avrupa’da ilim adamlarının yakıldığına vurgu yaptı. Türkiye üzerinde oyunlar oynanmak istendiğine işaret eden Selmanpakoğlu, şöyle konuştu: “ABD haritalarında sınırlarımızın küçülmesi öngörülüyor. 17 Aralık 2004’teki AB raporunda Aleviler azınlık olarak gösteriliyor. Bu raporu ve bizi azınlık gibi göstermek isteyenleri şiddetle kınıyoruz. Bizi azınlık gösterip ulusal bütünlüğümüzü bozmak istiyorlar. Buna kimsenin gücü yetmez. ABD Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) uygularken kan ve gözyaşları göl oldu. İşgalcilere dünyanın seyirci kalmasını yadırgıyor, işgalcileri kınıyoruz.”

5 bin Cumhuriyet gazetesi bedava dağıtıldı

Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenlerinde 5 bin Cumhuriyet gazetesi bedava dağıtıldı. CHP’li Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, katılımcılara üzerinde fotoğrafı bulunan binlerce şapka hediye etti. DSP Genel Başkanı Sezer Ankara’dan 5 bin partili getirdi. Anavatan lideri Mumcu’nun parti otobüsüyle katıldığı törenlerde hükümeti Kültür Bakanı Atilla Koç temsil etti.

Zirveden mesajlar...

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer:

Ahmet Yesevi, Mevlânâ, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi büyük düşün insanları ve inanç önderleri, öngörüleri ve her dönemde geçerliliğini koruyan öğretileriyle, Anadolu aydınlanmasını başlatmış, Türkiye’nin demokratik ve çağdaş kimliğinin oluşmasına katkıda bulunmuştur.

TBMM Başkanı Bülent Arınç:

Savaşlar ve çatışmalar nedeniyle derin acılar yaşayan insanlığın, kucağında aslanla ceylanın dost olabileceği bir hoşgörü anlayışına sahip olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin çağrısına kulak vermeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Tüm insanlığı kucaklayan düşüncelerinin temelinde yer alan insan sevgisi, sorunlarımızı aşmanın anahtarıdır.

Başbakan Tayyip Erdoğan:
Sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik gibi Anadolu’da kök salan değerlerimizin öncülerinden biridir. Kültür ve medeniyetimizin temellerinde bu değerler vardır. Anadolu’nun manevi mimarlarından olan Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Mevlânâ gibi büyük erenlerin zihinlerimizde, gönüllerimizde yaktıkları ışık yalnızca milletimizi değil, bütün insanlığı aydınlatmaya devam edecektir.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar:

Hacı Bektaş-ı Veli, bizim maddi ve manevi coğrafyamızın hamurunu karan, bize kimliğimizi veren, aramızdaki bağları güçlendiren yüce insanların önde gelenlerindendir. Bu milleti dar dünyaların küçük çatışmalarından çıkartıp ona evrensel bir misyon yükleyen Hacı Bektaş-ı Veli gibi önderlere kulak vermek, önümüzdeki fırsatları tarihin bilgeliğiyle gerçekliğe çevirmemiz anlamına gelecektir..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious