Hacıbektaş'tan barış mesajları

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Hacıbektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen açılış töreninde dünyaya dostluk ve barış mesajları verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçedeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törenler Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Etkinliklerin açılışında konuşan Hacıbektaş Belediye Başkanı Alirıza Selmanpakoğlu, Hacıbektaş Veli’nin düşüncesi, sevgisi ve hoşgörüsü içerisinde yine birlikte kucaklaşmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdi. Selmanpakoğlu, "Hacıbektaş Veli ’İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’ derken, batı, Ortaçağ karanlığında yaşıyor, ilim adamlarını yargılayıp yakıyordu. Hacıbektaş Veli ’Düşmanının bile insan olduğunu unutma’, ’Eline, beline diline sahip ol’ anlayışı; gelişmiş bireyden gelişmiş topluma gidişin öngörüsüdür. Bu Hacıbektaş Veli tarafından yüzyıllar öncesinden tüm insanlığa hediye edilen büyük bir anlayıştır. Kadını, şeriatın ikinci sınıfından çıkartıp ana seviyesine yani gerçek yerine ulaştırmıştır. Atatürk, gelişmiş insanı tarif ederken en önemli konuyu yurt ve vatanseverlik olarak tarif etmiştir. Hacıbektaş Veli de aynı kanıdadır." dedi.

Selmanpakoğlu, Alevi-Bektaşilerin emperyalizmin, ümmetçiliğin ve ırkçılığın geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünyanın başına bela olacağı düşüncesi içerisinde olduklarını belirterek, "Hep birlikte üretip sömürmeden, sömürülmeden hakça paylaşmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

ALEVİLERİN İSTEKLERİ

Selmanpakoğlu, konuşmasının son bölümünü Alevi-Bektaşi toplumun sorunları ve isteklerine ayırdı. Selmanpakoğlu, zorunlu din derslerinin kaldırılmasının gerektiğine inandıklarını belirterek öneri ve isteklerini şöyle sıraladı:

Zorunlu din dersleri kaldırılmalı. Eğer kaldırılamıyorsa seçmeli hale getirilmelidir.

Alevilik din derslerinde okutulmamalıdır. Bu Sünni-Alevi gerginliğine yol açar. Okutmak istiyorlarsa da felsefe grubu derslerinde okutulmalıdır.

Alevi-Bektaşilerin yoğunlukta oldukları yerlerde Cem evleri yapılmalı ve bunlar yasal statüye kavuşturulmalıdır.

Alevi köylerine cami yaptırma politikasından vazgeçilmeli, bu konuda gereksiz yere gerilim oluşturulmamalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının Sünni anlayışın fetva kurumu konumundan çıkartılarak yeniden yapılandırılması sağlanmalı ve devlet bütçesinden kaynak aktarılmamalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Alevi-Bektaşi bilim adamlarının etkinliklerinin artırılması sağlanmalıdır.

Hacıbektaş Veli Müzesi’ni tüm külliye olarak Hacıbektaş Belediye Başkanlığına devir edilmelidir.

Sivas’taki Madımak Oteli ’İnsanlık Müzesi’ haline getirilmelidir.

Bu isteklerin yerine getirilmesi halinde toplumsal barışın güçlendirilecektir."

İlçe Kaymakamı Elif Nur Bozkurt Tandoğan da yaptığı konuşmada, Hacıbektaş- Veli’nin Anadolu insanını kurtarmak, Türk varlığını korumak, Türk kültürünün sonsuza kadar devam etmesi noktasında büyük mücadeleler verdiğini anlattı. Tandoğan, "Zaman içerisinde birçok şeyin yok olmasına karşın ancak Hacıbektaş Veli’nin öğretileri Türk milletinin gönlünde devam etmiştir. Bunun en önemli nedeni dünyanın Ortaçağ karanlığını yaşadığı bir dönemde akıl ve ilmi ön planda tutması, yüksek ahlak anlayışı ortaya koyması ve kadın erkek eşitliğini savunmasıdır. Anadolu Aleviliği her alanda Türk Milletine ve devletine büyük katkıları olmuştur. Kurtuluş Savaşında ve Cumhuriyetin kuruluşunda Hacıbektaş Veli’nin önderliğinde ortaya çıkan Anadolu Aleviliği büyük katkılar sağlamıştır. Hacıbektaş ve Atatürk aynı yolda giderek doğmalardan uzak durup eğitim, bilim ve akla büyük önem vermişlerdir." dedi.

Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu da, Hacıbektaş Veli’nin Türk kimliği ile İslam kimliğini birleştirdiğini belirterek, şöyle devam etti: "Hacıbektaş Veli insanları güzel sanatların 3 önemli dalı olan öykü, şiir ve semahda birleştirdi. Hacıbektaş Veli, ’Düşmanının dahi insan olduğunu unutma’ anlayışına sahip önemli bir kişiliği vardı. Onun görüşlerini uygulamak dünyaya iyiliklerin egemen olmasını sağlar. Bu nedenle Hacıbektaş Veli onun getirdiği felsefeyi ve onun izinden gidenleri selamlıyorum."

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç is düzenlenen etkinliklerin açılış bölümünde monotonluğun meydana geldiğini söyledi. Koç, "Ne olursa olsun bu tip toplantılarda yenilenmeye ihtiyaç vardır. Bu etkinlikleri önümüzdeki yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hacıbektaş Belediyesi ortaklığında yapacağız. Bu kadar önemli bir proğramın monotonluktan kurtulması herkes için çok önemlidir. Bunun için gerekli tüm çalışmaları yapacağız. Ayrıca bir müjde vermek istiyorum. Hacıbektaş Veli Külliyesinin onarımı ve yenilenmesi için Bakanlığımız gerekli bütün kaynakları sağlamıştır. Önümüzdeki yıl Külliye tamamen onarılmış ve yenilenmiş olarak hizmet vermeye başlayacaktır." dedi.

Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da Hacıbektaş Veli’nin yüzyıllar ötesinden verdiği mesajların bugün de insanlığa ışık verdiğini belirtti. Çubukçu "İnsanlık için su ve elektrik kadar önemli olan hoşgörü ve kardeşlik dünyanın bu ortamında çok büyük bir ihtiyaç haline gelmektedir. Yunus Emre, Mevlana, Hacıbektaş Veli günümüzün önemli düşünürleridir. Bu düşünürler insanları önyargıdan ve şiddetten arındırıp sevgi ve hoşgörü ortamını oluşturmuşlardır." dedi.

Törende daha sonra bu yıl 13.’sü verilen Uluslararası Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından Cumhuriyet Gazetesi yazarı Miyase İlknur’a törenle verildi.

Açılış töreninin ardından törene katılanlar Hacıbektaş Veli Türbesi’ni ziyaret ettiler.

Öte yandan Hacıbektaş’lı işadamı Sürreya Bektaş tarafından yaptırılan HEY Tekstil fabrikasının açılışı gerçekleştirilhdi.

Hacıbektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen şiir ve öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu tarafından verildi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ nun yanı sıra, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious