Hacılar 'Noel' engeline takıldı

  • Giriş : 01.01.2008 / 16:24:00

Hacılar, Noel tatili nedeniyle yeterli personel olmadığı için Trabzon Limanı’nda bekletiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hac görevini tamamlayıp ülkelerine gitmek üzere Trabzon’a gelen yabancı uyruklu hacılar, Rusya’nın Sochi Limanı gümrüğünde Noel tatili nedeniyle yeterli personel olmadığı için Trabzon Limanı’nda bekletiliyor.

Kutsal topraklarda hac görevini yerine getiren Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti, İnguş Cumhuriyeti ve Çeçenistan uyruklu yaklaşık 650 kişi, deniz yoluyla ülkelerine dönmek üzere bir süre önce Trabzon’a geldi. Yabancı uyruklu hacılar, Rusya’nın Sochi Limanı’nda Noel tatili nedeniyle çoğu personelin izinli olması yüzünden bir süredir Trabzon Limanı’nda bekletiliyor.

Çoğu yaşlı olan hacılar, Trabzon Liman Müdürlüğünde ve misafirhanelerde barınıyor.
Trabzon Limanı’nda hacılarla görüşen Vali Nuri Okutan, yetkililerden bilgi aldı.
Liman Müdürlüğü yemekhanesinde hacılarla yemek yiyen ve kendileriyle yakından ilgilenen Vali Okutan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yılbaşı nedeniyle Rusya’daki gümrüklerde aksaklık olduğunu belirterek, "Dolayısıyla şimdi bizim ilimize gelenleri misafir ediyoruz. Gördüğünüz üzere liman işletmemizde tedbirler alındı. Sıcak yemek çıkarıyoruz, çaylarını, kahvelerini veriyoruz" dedi.

SAYININ 3 BİNE ULAŞMASI TAHMİN EDİLİYOR

Vali Okutan, hacıların gelişinin sürdüğünü ifade ederek,şunları kaydetti:
"Toplam sayının 3 bine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Yeni gelenleri de misafirhanelerimizde ağırlıyoruz. Otellerimizle de görüştük, belli bir kontenjan ayarladık. Şu an bir sorun gözükmüyor. Burada 24 saat sağlık hizmeti veriliyor. Yorucu bir yolculuk geçirdiler. Havanın soğuk olması nedeniyle gribal enfeksiyonlar var. Onlara müdahale ediyoruz." Bakanlıklar düzeyinde gerekli işlemlerin de yapıldığını kaydeden Vali Okutan, "Dışişleri Bakanlığımız karşı tarafın yetkilileriyle görüştü, biz de Rusya Konsolosluğu yetkilileriyle görüştük. Bu saate kadar bir ilerleme sağlanamadı. Her ihtimale karşı önlemimizi aldık, gemilerimizi hazır bekletiyoruz ama karşı tarafın onaylaması şart" diye konuştu.

Vali Okutan, Trabzon Limanı’nda bekleyen hacılar arasında olan ve kalp rahatsızlığı bulunan Çeçenistan uyruklu Khalid Aliyev’in (67) vefat ettiğini, cenazesini ilk gemiyle ülkesine göndereceklerini bildirdi.

Vali Okutan, yaklaşık 30 hacının ise hastanede tedavi altına alındığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious