Hacılardan, mahşer provası

Hacılardan, mahşer provası.12589
  • Giriş : 18.12.2007 / 08:42:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 08:46:50

Hacı adayları, hac farizasını yerine getirmek için, dün Arafat'a çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir an evvel Arafat'a ulaşmanın heyecanını yaşayan 2 milyon kişi, adeta mahşerin provasını yaptı. Trafik yoğunluğunu dikkate alan bazı ülkeler, hacılarını gece saat 24.00'te Arafat'ta olacak şekilde taşımaya başladı. Binlerce hacı adayı ise Arafat'a yürüyerek gitti. Türk hacı adaylarının nakli öğleden sonra gerçekleşti. Diyanet, 60 bin kişiyi 623 otobüsle Arafat'a taşıyor. Her araç üç sefer yapıyor. Mekke sokaklarında Türkiye'nin her iline ait plakayı taşıyan otobüs görmek mümkün. Mekke'de umrelerini yapan Türkler, dün yeniden ihramlarını giyerek vakfeye niyetlendi. Hacı adayları Müzdelife'de vakfede duracak, Cemerat'ta şeytan taşladıktan sonra tavaf ve sa'ylerini yapıp kurbanlarını keserek görevlerini tamamlamış olacak.

Haftalardır Mekke'de bulunan hacı adayları haccın en önemli bölümü olan Arafat'ta vakfede bulunmak için yollara düştü. Arafat'a giden yollarda yoğun trafik yaşanırken Suud polisi, trafik akışını sağlayabilmek için bazı yolları trafiğe kapattı. Kendi imkanları ile Arafat'a giden bazı ülke vatandaşları pazar gününden itibaren yola çıkarken asıl yoğunluk dün yaşandı. Sabah namazını kılan hacı adayları otellerinin önünde kendileri için tahsis edilen otobüsleri beklemeye başladı. Trafik yoğunluğunu göz önüne alan ülkeler, hacılarını gece saat 24.00'te Arafat'ta olacak şekilde taşımaya başladı. Bazı hacı adayları kiraladıkları araçları tıka basa doldururken, bazıları otobüslerin bagajlarında yolculuk yaptı.

Diyanet ve özel seyahat acenteleri de, çoğu Türkiye'den olmak üzere kiraladıkları otobüslerle hacılarını taşıyor. Mekke sokaklarında Türkiye'nin her iline ait plakayı taşıyan otobüs görmek mümkün. Diyanet, 60 binden fazla hacı adayını 623 otobüs ile Arafat'a naklediyor. Her otobüsün en az üç sefer yapması gerekiyor. Bu arada Mekke'nin değişik caddelerinden akarak Arafat yolunda birleşen yaya ve araç trafiği, 35 dereceyi aşan sıcaklıkla birleşince hacı adaylarının sıkıntısı iyice artıyor.

Arafat, Müzdelife ve Mina'da dua

Arafat'a giden hacı adayları öğlen vakti girince vakfeye duracak. Öğle ve ikindi namazı cem edilerek kılınacak. Vakfe, ayakta yapılan dua ile başlayacak. Güneş battıktan sonra Müzdelife'ye doğru yola çıkılacak. Müzdelife'de akşam ve yatsı namazı, yatsı vaktinde cem edilerek kılınacak. Müzdelife vakfesinden sonra Mina'ya hareket edilecek. Şeytanı taşlayan hacı adayları, tavaf için Kâbeye gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious