Hacıları taşıyan otobüsü taradılar!

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Irak'ta, Suudi Arabistan'dan Şii kenti Kerbela'ya dönen hacıları taşıyan 2 otobüse düzenlenen silahlı saldırıda, en az 9 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Devlet Televizyonu, silahlı kişilerin hacıları hedef aldığı saldırının, Sünni nüfusun çoğunlukta olduğu Anbar eyaletinin Nukheyb kenti yakınında düzenlendiğini duyurdu.

Bu arada kuzeydeki Telafar kentinde kalabalık bir pazar yerinde düzenlenen intihar saldırısında 4 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

Polis açıklamasına göre, Telafar kenti yakınında da bir polis devriyesini hedef alan bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 1 çocuk öldü, 3 polis ile 1 sivil yaralandı.

Yine kuzeydeki Musul kentinde de bir kız lisesi yakınına 3 havan topu mermisi isabet etmesi sonucu 3 öğrenciyle birlikte yakınlardaki evlerde bulunan 2 kadın ile 3 çocuğun yaralandığı açıklandı.

Bağdat'ın 30 kilometre güneyindeki Mahmudiye'de bir benzin istasyonu yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda da 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Kuzeydeki Kerkük kentinde yola yerleştirilen bir bombanın, bir polis yetkilisinin oğlunu taşıyan bir aracın yakında infilak etmesi sonucu, polisin oğluyla birlikte 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Irak'ın batısındaki Kaym kentinin dış mahallelerinde de üzerlerinde işkence izleri ve silah yaraları görülen 4 ceset bulundu. Başkentin 75 kilometre güneyindeki Mahavel'de vurularak öldürülmüş 4 kişinin, 40 kilometre güneyindeki İskenderiye'de de 1 kişinin cesedinin bulunduğu açıklandı.

Öte yandan Bağdat'ta ABD ordusu adına yapılan açıklamada, başkentin Hayfa sokağı bölgesinde Sünni direnişçilerin bir karargahını ''temizlemek'' için dün düzenlenen ABD-Irak ortak operasyonunda 21 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, operasyona 1000 kadar ABD ve Irak askerinin katıldığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious