Hacılarımız bugün Arafat'a çıkıyor

Hacılarımız bugün Arafat'a çıkıyor.13623
  • Giriş : 17.12.2007 / 09:41:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 11:03:33

Arafat'a Türkler otobüslerle, diğer ülkelerden gelenler ise yürüyerek ulaşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Arife gününü Arafat'ta geçirmesi gereken hacı adaylarının şehirden ayrılmaya başlamasıyla birlikte Mekke de boşalmaya başladı. Kimisi yaya kimisi de araçla Arafat yolunu tutan hacı adayları adeta bir insan seli oluşturuyor.

623 OTOBÜS KİRALANDI

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan 4 milyona yakın hacı adayı, bugün Arafat'a çıkıyor. Türk hacı adaylarının Arafat'a çıkması bugün öğle namazından itibaren başlayarak saat 03.00'e kadar tamamlanmış olacak. Türk hacı adayları için Arafat'ta toplam 350 çadır kurulurken, hacı adayları, arife günü öğle vaktinde öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek (Cem-i Takdim) kılacak ve vakfeye duracak. Daha sonra kısa bir süre konaklayacakları Müzdelife'ye hareket edecek hacı adayları, burada akşam ve yatsı namazlarını birleştirerek kılacaklar. Adaylar, Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra kurbanların kesileceği Mina'ya hareket edecekler. Bu yıl Türk hacılarının Arafat'a taşınması için 623 otobüs kiralandı. Her otobüs bir Diyanet İşleri görevlisi refakatinde en az 3'er sefer düzenleyerek hacıları Arafat'a taşıyacak.

ÜLKE ÜLKE TAŞLAMA

İslam ülkeleri arasında yapılan anlaşmaya göre, önceki yıllarda yaşanan izdihamların önlenmesi amacıyla her ülkenin hacıları kendilerine verilen zaman dilimi içinde şeytan taşlama görevlerini yerine getirecek.

Bu arada, Suudi Arabistan'a hac farizasını yerine getirmek için gelenlerin sayısı 1 milyon 643 bin 207'e ulaştı. Bu rakamın, vizesiz gelenler ve beklenmedik konuklarla birlikte 3.5 ila 4 milyona ulaşabileceği belirtiliyor. Hava yoluyla ülkeye 1 milyon 485 bin 533, karayoluyla gelenlerin sayısı 133 bin 635 ve deniz yoluyla gelenlerin ise 24 bin 39 kişi olduğu belirtildi.

Öte yandan, kutsal topraklarda bulunan 2 hacı adayı daha hayatını kaybetti. Böylece, hac için Türkiye'den kutsal topraklara gelen ve burada hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious