Hacivat ve Karagöz gözaltında

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Deriden yapılmış Hacivat ve Karagöz figürlerine, Batı Avustralya Eyaleti'nin başkenti Perth'deki uluslararası havaalanında el koyuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Radyo Tiyatrosu'nun, Avustralya turnesi sırasında yapacakları gösterinin bir parçası olarak yanlarında getirdikleri Hacivat ve Karagöz kuklalarına, deriden yapılmış olması sebebiyle, Perth Uluslarası Havaalanı'nda görevliler tarafından el koyuldu.

Avustralya yasalarına göre, yurtdışından ülkeye girecek tüm deri ve benzeri eşyaları için önceden izin almak gerekiyor. Çeşitli hastalıkların deri eşyalar yoluyla Avustralaya'ya gelmesine engel olmak amacıyla uygulanan bu yasa, bu kez Hacivat ve Karagöz'ün de başını ağrıttı.

Organizasyonu düzenleyen kuruluşun yoğun uğraşlarına rağmen Perth Havaalanı'nda bulunan yetkililer, tarihi Hacivat ve Karagöz figürlerinin girişine izin vermedi. Perth'de bir gün boyunca yetkililerin gözetimi altında tutulan figürler, başkent Canberrra'daki yetkililerden alınan özel izinle, gösteriye birkaç saat kala tiyatro ekibine teslim edildi.

Organizatörlerin, kuklaları gösterinin ardından tekrar havaalanı yetkililerine teslim etmeleri ve gösterinin yapılacağı ikinci yer olan Melbourne'e, yine aynı yetkililer gözetiminde yollanması şartıyla verilen izin; tiyatro ekibine ve organizatörlere sıkıntılı anlar yaşattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious