Hacker saldırılarında artış yaşanıyor

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar sistemlerine ve internet adreslerine kötü niyetli saldırıda bulunan hacker sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 oranında arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yazılım ve antivirüs programları şirketi Symantec'in yayınladığı rapora göre dünya üzerinde internete bağlı altı milyon bilgisayarda, virüs ve spam maillerine karşı herhangi bir koruma sistemi bulunmuyor. Çoğu kulllanıcının kendi bilgisayarlarının saldırıya uğradığından ve bilgilerinin çalındığından haberi bile olmuyor.

Raporda ABD'de 2006 yılının ikinci yarısında yapılan bilgisayarların yüzde 75'ine saldırı yapıldığı belirtildi. 4 bin 700 server'in yüzde 25'ini hackerlar ele geçirdi. Yaşanan saldırılara rağmen koruyucu çalışmalara önem veren network sahiplerinin sayısında ise azalma görülüyor.

Symantec yetkilisi Ollie Whitehouse, BBC'ye yaptığı açıklamada "Virüslü bilgisayarların sayısındaki artış, bilinçsiz internet kullanıcılarının Çin gibi sürekli büyüyen ülkelerdeki artışından kaynaklanıyor. Bu servis sağlayıcıların ve kullanıcıların üzerine eğilmesi gereken ve eğitimle alakalı önemli bir konu. Teknolojinin getirdiği bağlanabilirlik ve kullanılırlığa verilen önem güvenliğe verilmiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious