Hackerların 2007'de hedefi web siteleri

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

İnternet güvenliği uzmanları, siber kriminallerin 2007'de dikkatlerini e-posta güvenliğinden web sitelerine çevirecekleri uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnternet güvenlik firması Sophos tarafından hazırlanan bir rapora göre, bilgisayar korsanlarınca kötü niyetli yazılımların yerleştirildiği web sitesi sayısı her geçen gün çoğalıyor ve bu tip programlara evsahipliği yapan yeni URL (uniform resource locator) sayısı her gün 5 bin adet artıyor.

Raporda kötü niyetli yazılımlara evsahipliği yapan web sitelerinin üçte birinin (yüzde 34.2) ABD'de bulunduğu belirtildi.

ABD'deki web sitelerinin güvenlik eksikliğinin, siber suçların merkezi olmasının nedeni olduğu belirtilen rapora göre, kötü niyetli yazılımlara evsahipliği eden ülkeler sıralamasında Rusya yüzde 31 ile ikinci, Hollanda yüzde 9.5 ile üçüncü, Ukrayna yüzde 4.7 ile dördüncü ve yüzde 3.2 ile Fransa beşinci durumda bulunuyor.

Uzmanlar, kullanıcıların güvenliği eksik siteleri daha fazla kullanmaları, daha fazla download yapmaları ve audio/video trafiğinin yoğunluğunun, siber suçluların şirket ağlarına girmeleri için en uygun ortamı sağladığını belirtiyor.

Hackerların, şirketlerin e-posta güvenliği gereğini fark etmeleriyle bilgisayarlara sızmak için başka yolları denemeye başladıklarına dikkat çeken uzmanlar, hackerların taktik değiştirerek, spyware denen casus yazılımların bulunduğu e-posta göndermek yerine, kötü niyetli yazılım barındıran web sitelerine bağlantı veren e-postalar göndermeye başladıklarına işaret ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious