Hack'leyen de Türk haklayan da

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

14 Ağustos 2005, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere 116 ülkenin sanal âlemde '11 Eylül'ü olarak tarihe geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en büyük sanal saldırılarından birine karşı 14 Ağustos 2005'te FBI ve Microsoft harekete geçti. Operasyon 12 gün sonra başarıyla tamamlandı. 'Hacker'lardan biri Faslı, diğeri Türk'tü. Adana'da Atilla Ekici'yi, Fas'ta Farid Essebar'ı yakalayıp adalete teslim eden FBI ajanı da Türk çıktı: Erkan Chase... FBI'ın internet suçlarıyla ilgili biriminin başında bulunan 41 yaşındaki Chase, virüs gönderilen bilgisayarların nerede kullanıldığını tespit ettikten sonra 21 Ağustos'ta bir düzine ajanla birlikte Fas ve Türkiye'ye doğru yola çıktı. İki ülkenin polisiyle işbirliği yaparak hacker'ları yakaladı. Annesi Türk olan Chase'in Türkçe bilmesi ise operasyonu kolaylaştırdı. ABD'li şirketleri 850 bin dolar civarında zarara uğrattığı belirlenen Zotob ve Mytob adlı bilgisayar virüslerini yayan Atilla Ekici ise 26 Ağustos 2005'te tutuklandı. Ankara Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki yargılanma sonucu 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ekici, Ulucanlar Cezaevi'nden çıktıktan sonra askere gitti. Büyük bir bilişim suçu işlemesine rağmen az ceza almasında, bilgisayar sistemlerine virüs bulaştırırken maddî bir menfaat gözetmemesi etkili oldu. Mahkeme, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne yazdığı yazıda, üzerine gayrimenkul geçirmediğini tespit etti. BDDK da banka hesabında para olmadığını bildirdi.
Türk 'hacker'ı yakalayan FBI ajanı Erkan Chase, New York'ta Binghamton Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği ve Sosyoloji bölümünde okurken aynı zamanda işletme eğitimi almış. New York'ta gözaltı memuru olarak başladığı polisliğe Narkotik ve Organize Suçlar birimlerinde dedektif olarak devam etmiş. Bu görevlerinin akabinde FBI tarafından özel ajan olarak istihdam edilmiş. FBI'ın New York ofisinde bankacılık ve beyaz yaka suçlarında görevlendirilmiş. Detroit'te Bilgisayar Suçları Programı'nda uzmanlaşmış. New York ve Detroit ofislerindeki görevlerinden sonra FBI merkezinde bilgisayar suçlarıyla ilgili birimin başına getirilmiş. Chase, sanal saldırının hemen ardından başlatılan soruşturma kapsamında 'hacker'ları aramaya başladı. Virüsün Washington yakınlarındaki bir e-postaya bağlı olduğunu tespit etti. Ardından 'Diabl 10' ve 'Coder' kod adlı kişiler arasında geçen e-postaları incelemeye aldı. Erkan Chase, ajanlarla birlikte 21 Ağustos'ta Türkiye'ye geldi. 25 sayfalık rapor Türk polisine teslim edildikten sonra harekete geçildi ve Adana'da bir çiftçi ailesinin oğlu olan Atilla Ekici yakalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious