'Haçlı ve İncilli yemin kalkmasın'

'Haçlı ve İncilli yemin kalkmasın'.11504
  • Giriş : 27.05.2008 / 20:41:00

İspanya'da sosyalist hükümet, komünist görüşlü Birleşik Sol ve Yeşiller partileri tarafından meclise getirilen, ''resmi yeminlerde haç ve İncil'in kaldırılması'' önerisine karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İspanya'da, her hükümetin kuruluşunda başbakan ve bakanların Kral'ın önünde hacın karşısında İncil'e el basarak yemin etmeleri başta olmak üzere, kimi kamu törenlerinde Hristiyan dinine ait simgelerin kullanılmasıyla ilgili geleneğin kaldırılmasına ilişkin öneri, bugün mecliste görüşüldü.

IU ve ICV'nin başını çektiği öneriye, meclisteki diğer küçük siyasal partiler destek verse de iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile ana muhalefetteki Halk Partisi'nin (PP) destek vermemesi nedeniyle öneri reddedildi.

PSOE Meclis Sözcüsü Jose Antonio Alonso, kamu törenlerinde dinsel simgelerin kullanılmasını şart koşan hiçbir yasa bulunmadığını, dolayısıyla ortada değiştirilecek bir yasa olmadığını söyledi.

Alonso, Sosyalist Parti olarak ''İspanya'daki toplumsal değişimle, zaman içinde resmi törenlerde bu türden dinsel simgelerin kalkacağına inandıklarını'' bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious