"Hadigari Cumhur" geliyor

  • Giriş : 20.04.2008 / 21:20:00

'Dondurmam Gaymak' adlı filmin ardından, uğla'nın ve yöre insanın tanıtımına büyük katkı sağlayacak 'HadiGari Cumhur' adlı film, Metafor Filmcilik tarafından Bodrum'da çekilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yöre insanını, geleneklerini ve hikayelerini anlatacak olan 90 dakikalık filmin çekimi, Haziran ayında başlayacak, 2 ayda tamamlanacak ve yaklaşık 1 milyon YTL'ye mal olacak.

Filmin senaryosunu yazan Harun Özakıncı, aynı zamanda yönetmenliği ve başrol oyunculuğunu da yapacak. Filmde, tiyatro oyuncusu Ersin Aycan'ın yanı sıra Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mazlum Ağan ile Bodrum'un renkli simalarından emekli trafik polisi 'Süslü' lakaplı Celalettin Oğuztan, Mahmut kaptan, Deli İbram, Fıstıkçı İsmail, Süngerci Aksona Mehmet, Hadigari Bar'ın yöneticisi Hakan Aykan, emekli öğretmen Mehmet Uslu ve 21 Bodrumlu amatör oyuncu da yer alacak.

Film, Bodrum çarşısı, eski pansiyonlar, barlar sokağı, Kara Ada, Bitez Yalısı, Gümbet ve Göltürkbükü sahillerinde çekilecek.

Bodrum'da, eskiden değersiz olduğu için deniz kenarındaki arazilerin miras olarak kız çocuklarına, dağlık bölgelerdeki zeytinliklerin ise erkek çocuklarına verilmesi, 1980'li yılların ardından da turizmin gelişmesi ile deniz kenarındaki arsaların değerlenmesi konusunun mizahi bir dille işleneceği filmde, Cumhur isimli karakterin kız kardeşlerinin arazisine konma çabaları ele alınacak.

'HadiGari Cumhur'un, 'Bodrum Hakimi'nden sonra yörenin en önemli filmlerinden biri olacağını belirten yönetmen Harun Özakıncı, tanıtımın ise 'Uyanık Kayınbirader 5 Yıldızlı Enişteye Karşı' sloganıyla yapılacağını söyledi.

Özakıncı, şunları anlattı:

"1980'li yıllardan sonra yörede patlayan turizm, kız çocukları ile evlenen damatların kaderini değiştirdi. İngiliz, İskandinav ve Alman turizm acentaları ile anlaşan damatlar, işe yaramaz diye bırakılan eşlerine ait denize sıfır arazileri beş yıldızlı otellerle donattılar.

Kayınbiraderlerin tek varlığı narenciye bahçeleri ve bahçe içindeki evden bozma pansiyonlardı. İşte bu pansiyonlardan birini işleten Cumhur ile eniştelerin arasındaki zenginlik fakirlik tartışmasını eğlenceli biçimde konu alan film Bodrum Hakimi'nden sonra Bodrum için çekilecek en önemli proje.
Bodrum'un, Bodrumlunun kendisini içinde bulacağı ve Türkiye'ye anlatacağı filmin başarılı olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious