Hadisa katliamının komutanı açıkladı

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Hadisa katliamını gerçekleştiren Amerikalı askerlerin başındaki komutan, olayı sıradışı olarak görmediğini ve bu yüzden bir soruşturma gereği de duymadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Chessani, ifadesinde "Olayın üzüntü verici olduğunu düşündüm. Ama aynı zamanda askerlerimin yanlış bir şey yaptıklarından da şüphelenmedim." dedi. Chessani direnişçilerin kendilerine saldırı düzenlediğini düşündüğünü ve bu yüzden olayı soruşturma ya da olayda kaç kadın ve çocuk öldüğünü sorma gereği duymadığını ifade etti. Gazete yarbayın bu ifadesinin Hadisa katliamının neden olaydan hemen sonra değil de aylar sonra soruşturulmaya başlandığını açıkladığı yorumunda bulundu.

Dün de New York Times gazetesi Amerikan deniz piyadelerinin 19 Kasım 2005'te Bağdat yakınlarındaki Hadisa kentinde 24 Iraklı sivili öldürmesi ile ilgili yürütülen Pentagon soruşturmasında, olayda yer alan askerlerin tuttuğu nöbet defterinin üzerinde oynandığının belirlediğini yazmıştı. Ayrıca casus uçaklar tarafından kaydedilen ve Irak'taki üst düzey bir komutan soruşturmaya katılıncaya kadar müfettişlere verilmeyen video görüntülerinin de gizlendiği ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious