HADİSE EUROVISION'DA 4. OLDU!

HADİSE EUROVISION'DA 4. OLDU!.11915
  • Giriş : 17.05.2009 / 16:08:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 18:30:19

54. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç ekibi 387 puan alarak birinci oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Temsilcimiz Hadise büyük ümitlerle gittiğimiz Moskova'da 177 puanla 4. olarak yarışmayı bitirdi.  Yarışmada Norveç açık farkla 1. olurken, İzlanda 2., Azerbaycan da büyük bir sürpriz yaparak 3. oldu.

Yarışmada Türkiye'yi "Düm Tek Tek" adlı parçasıyla temsil eden Hadise, 18. sırada sahneye aldı.

Olimpinski spor salonunda bulunan 22 bin seyirci Hadise'yi büyük alkışla karşıladı. 400'ün üzerinde Türk ellerinde Türk bayrakları ile Hadise'yi destekledi. Salonda Türk bayraklarının yanı sıra diğer ülke bayraklarının da dalgalanması renkli bir görüntü oluşturdu.

Hadise, stilist Mahmut Karadağ tarafından "Gizia" firmasına yaptırılan ve Türk Bayrağı'nı simgeleyen kırmızı renk kostümü ile sahne aldı.

Milano kentinden getirilen özel kumaşla yapılan ve iki parçadan oluşan elbisenin kenarları altın ve Swarovski taşlarla işlenmişti. Hadise'ye, Rus dansçı kızlar Olga ve Svetlana eşlik ederken, dansçı Uğur Yıldırım'ın akrobatik hareketleri de koreografiyi canlandırdı.

İŞTE OYLAMALAR

Gecede oylamaya geçildi.

İspanya'dan Türkiye'ye 2 puan geldi. İspanya en yüksek puanı Norveç'e verdi.

Belçika'dan Türkiye'ye 12 puan geldi.

Malta'dan Türkiye'ye 5 puan geldi. Türkiye'nin puanı 19 oldu.

Almanya'dan Türkiye'ye 10 puan geldi. Türkiye'nin puanı 29 oldu.

Çek Cumhuriyeti Türkiye'ye 1 puan verdi

İsveç'ten Türkiye'ye 6 puan geldi. Türkiye sıralamada 3. sırada. İlk sıra Norveç'in

Fransa en yüksek puanını Türkiye'ye verdi. Türkiye'nin puanı 51 oldu.

Karadağ'dan Türkiye'ye 3 puan geldi.

Finlandiya'dan Türkiye'ye 5 puan geldi.

İsviçre'den Türkiye'ye 12 puan geldi.

Bulgaristan'dan Türkiye'ye 11 puan geldi. Türkiye'nin puanı 81 oldu.

İngiltere'den Türkiye'ye 12 puan geldi. Türkiye'nin 93 puanı oldu.

Makedonya da 12 puanı Türkiye'ye verdi.

Türkiye Bosna Hersek'ten 7 puan aldı.

Türkiye'den Azerbaycan'a 12 puan gitti.

Arnavutluk Türkiye'ye 10 puan verdi.

Hollanda'dan Türkiye'ye 10 puan geldi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın finaline saatler kala yüzlerce Türk taraftar, yarışmanın yapılacağı Olimpiyski Spor Salonu önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Ellerinde Türk bayraklarıyla Hadise ve Türkiye tezahüratları yapan taraftarlar, İHA kamerasına yaptıkları açıklamalarda, Hadise'nin kazanacağına inandıklarını dile getirdiler.
Olimpiyski Spor Salonu karşısındaki kalabalık içinde Türk bayraklarının diğer ülkelere kıyasla yoğunluk oluşturması da dikkat çekti.

Öte yandan Moskova'da oturmakta olan Azeri diasporasının da ellerinde Türk bayraklarıyla Hadise'yi destekledikleri görüldü.

IFrame

AZERBAYCAN'DAN TEPKİ

Moskova'da düzenlenen Eurovision-2009 şarkı yarışmasında Ermenistan tanıtım klibinde, Yukarı Karabağ'da bulunan bir anıtın yer alması Azerbaycan'ın tepkisine neden oldu. Eurovision yönetimi olaya müdahale ederek, Yukarı Karağ görüntüsünün klipten kaldırılmasını sağladı.

Yarışmanın yarı finalında Ermenistan'ın ülke tanıtım klipinde Karabağ'da bulunan bir anıtın yer almasını farkeden Azeri vatandaşları tepki gösterdi. ArmenianToday haber portalı olayla ilgili değerlendirmesinde Eurovision'u anlayışsızlıkla suçladı. Ermenistan Yukarı Karabağ'la ilgili tüm gelişmelerde bu anıtı simge olarak kullanıyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü Elhan Poluhov, olayla ilgili Azerbaycan Moskova Büyükelçiliği, Azerbaycan Turizm ve Kültür Bakanlığı yetkililerinin Euorovision-2009 şarkı yarışmasının organizatörleriyle görüşmeler yaparak konuyu ilettiklerini kaydetti. Azeri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Yarışmanın organizatörleri sorunun giderileceğine ilişkin bize söz verdiler." dedi.

JÜRİ BAŞKANI GERİ ÇEKİLDİ

54. Eurovision Şarkı Yarışması'nın finaline saatler kala, Rus jürisinin başkanı Philip Kirkorov geri çekildi.

Sanatçı Kenan Doğulu'nun da yakın arkadaşı olan Rus şarkıcı ve yapımcı Kirkorov, finalde yarışacak çok sayıda sanatçının yakın arkadaşı olduğunu, bu nedenle jüride görev yapmasının etik olmayacağını açıkladı.

Kirkorov'un arkadaşları arasında Yunanistan'dan Sakis Rouvas ve Norveçli Alexander Rybak da bulunuyor.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda daha önce de jüri üyeliği ve başkanlığı yapan Kirkorov, Moskova'daki yarı finalde de jüri olarak karar vermişti.

Bu arada Eurovision Şarkı Yarışması Başkanı Svante Stockselius, Kirkorov'un kararına saygı duyduğunu bildirdi.

Hadise 18. sırada yer aldı. Hadise'nin şarkısı sonrası sahnede büyük alkış koptu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*