Hadise'ye Azeri kızından destek

Hadise'ye Azeri kızından destek.12006
  • Giriş : 18.05.2009 / 08:44:00

Yarışma öncesi Azeri kızı Aysel "İnşalah Türkiye ile ilk ikiye gireriz" derken yarışma sonrası Hadise'ye haksızlık yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir Eurovision Şarkı Yarışması daha sona erdi. Türkiye'nin 4. olduğu yarışmada puanlama sistemi değişse de sonuçlar değişmedi. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da oylar komşu ülkelere gitti. Birbirine tam puan veren kardeş ülkelerden Azerbaycan'ın üçüncü, Türkiye'nin ise dördüncü olmasıyla iki Türk kızı sevinçlerini birbirileriyle paylaştı.Türkiye ile Azerbaycan'ın finalde şansının olduğunu belirten Aysel, "İnşallah, Türkiye ile birinci ve ikinci sıraları paylaşırız" demişti. Yarışma sonrası ise aldıkları dereceden çok memnun olduklarını ancak yarışmada Hadise'nin hakkının yendiğini birinciliği hakettiğini dile getirdi.

AZERBAYCAN'DA COŞKU VAR

Öte yandan ilk kez ilk üçe giren Azarbaycan'ın bu başarısı ülkesinde sevinçle karşılandı. Yarışmada sahneye 11'inci sırada çıkan Azerbaycan'ı temsil eden Aysel Teymurzade ve Arash'ın başarısı ülkede büyük sevinç yarattı. Yerel televizyon ve radyolar sürekli olarak ilk kez yakaladıkları Eurovision başarısından söz etmeye başladı. Eurovision Şarkı Yarışması'nın 2'nci yarı finalinde Azerbaycan adına yarışan 'Arash ve Aysel' ikilisi, yapılan oylama sonrası Türkiye gibi ilk sıradan finale kalmıştı. Azerbaycan ekibine Ermenistan'dan 1 puan geldi. Erivan'ın Bakü'ye bu sembolik desteği jest olarak değerlendirildi. Türk ve Azeri müzikseverler karşılıklı olarak birbirlerine en yüksek 12 puanı yollayarak destek verdi. Azerbaycan'dan, Ermenistan'a ise puan verilmedi. Eurovision'da süper bir şov sergileyen Hadise ise 6 ülkeden 12 puan aldı. İlk 12 puan Hadise'nin de vatandaşı olduğu Belçika'dan geldi. Yeni bir açılım içinde olduğumuz Ermenistan'a 6 puan verirken, Erivan'dan 4 puan geldi. Yunanistan da Türkiye'ye 3 puan verdi. Salonu dolduran 22 bin kişiden büyük alkış alan Hadise yarışma öncesi "Mutlaka ilk 5'e girerim" demişti. Dördüncülüğü kazanarak bu sözünü tutmuş oldu.

DUALARIM KABUL OLDU

Dün sabah Türkiye'ye dönen Hadise yarışma sonrası yaptığı açıklamada "Herkes benden birincilik isterken, ben hep ilk beşe girmeyi düşündüm ve bunun için de dua ettim. Allah da benim dualarımı kabul etti. Allah'a şükrediyorum" dedi.Reyting kırdıTRT 1 ekranlarından canlı olarak verilen yarışma Türk izleyicisini ekran başına kilitledi. AB ve genel izleyici de reyting sıralamasında TRT 1 ilk sıraya yerleşti.


387 puan alan Norveç, bir Eurovision şarkı yarışmasında şu ana kadarki en yüksek puanı almış oldu.


Oylar bu yıl ilk kez yüzde 50 jüri yüzde 50 halk oyuyla belirlendi. Ama sonuç değişmedi. Kuzey Avrupa ülkeleri yine birbirlerine oy verirken, Ermenistan Rusya'ya Rusya da Ermenistan'a, Yunanistan Güney Kıbrıs'a, Güney Kıbrıs da Yunanistan'a tam puan verdi.


22 bin seyirci Hadise'yi büyük alkışla karşıladı. 400'ün üzerinde Türk ellerinde Türk bayrakları ile Hadise'yi destekledi. Salonda Türk bayraklarının yanı sıra diğer ülke bayraklarının da dalgalanması renkli bir görüntü oluşturdu.


Fransa'nın divası olarak kabul edilen Patricia Kaas'ın çok gerilerde kalması da gecenin sürprizlerinden oldu.


Gecenin zaferini melankoli, romantizm ve müzikal kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*