Hafta sonu kar geliyor

Hafta sonu kar geliyor.13872
  • Giriş : 15.02.2008 / 11:40:00

Türkiye, bugünden itibaren Sibirya üzerinden yeni bir soğuk ve kar yağışlı hava sisteminin etkisine giriyor. Kar yağışları bu hafta sonu yurdun büyük kısmında etkili olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdeniz dışında yurdun tamamında kar şeklinde beklenen yağış, pazar günü kıyı Ege'de bile karla karışık yağmur ve kara dönebilecek.

Bu akşam Marmara'da başlayacak kar, hafta sonunda şiddetini artırarak yurdun büyük kısmına yayılacak.

Soğukları getiren poyraz, fırtına şeklinde özellikle Marmara, Ege ile Orta ve Batı Karadeniz'de etkili olacak.

3 gün etkili olacak kar yağışlarının güçlü kısmı batı bölgelerde cumartesi ve pazar, doğuda ise pazar ve pazartesi olacak.

Sıcaklıklar ise 7-8 derece düşecek. Uzmanlar don ve buzlanmaya karşı uyarıyor. Doğuda önümüzdeki haftanın ilk günlerinden sonra çığ tehlikesine de dikkat çekiliyor.

Kar yağışları salı günü batı, çarşamba günü ise yurdun hemen hemen tamamında etkisini yitirecek.

Doğuda ulaşım felç oldu

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van ve Hakkari'de etkili olan kar yağışı ulaşımı engelledi, 450 köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı.

Görüş mesafesinin azalması nedeniyle Türk Hava Yolları'nın Ankara-Van seferi iptal edildi. Yetkililer, olumsuz hava koşulları nedeniyle Van'a yapılacak diğer uçak seferlerinin de iptal edilebileceğini kaydetti.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyunca aralıklarla etkili olacağını; hafta sonunda hava sıcaklığının düşüşüne bağlı olarak bölgede buzlanma meydana gelebileceğini belirtti.

Köy yollarında ulaşımın güçlük yapılması ve bazı köy yollarının kapalı olması nedeniyle Van merkeze bağlı taşımalı eğitim veren 21 okul ile Muradiye ilçesinde ilköğretim okulları ve liselerde eğitime ara verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious