Hafta sonu kar geri geliyor -Haritalı-

Hafta sonu kar geri geliyor -Haritalı-.20957
  • Giriş : 02.01.2009 / 11:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 10:07:51

Türkiye'nin, yarın Balkanlar ve Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye 10 gündür iyi yağış alıyor ve yağışlar devam edecek. Bu sefer Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile birlikte sıcaklık çok az yükseliyor ancak iç kesimlerde yine kar olacak.

İstanbul'da 4 gün yağış var, genellikle yağmur şeklinde olsa da yükseklerde yine sulu kar görülebilir. Sıcaklık biraz artsa da 10 dereceyi geçemeyecek. Ankara'ya bu yıl iyi kar yağıyor, bu akşam ve yarın yine kar var, yoğun da yağabilir. Pazar günü de karla karışık yağmur olacak. İzmir'de bu 4 gün yağmur var, sıcaklık biraz artıyor. Bursa'da bu günlerde yağmur ve sulu kar olacak. Pazar günü Adana da yağmurlu. Bugün İstanbul 7, Ankara -1, İzmir ve Adana 11, Bursa 7 derece.

Marmara'da sıcaklık biraz artsa da, hava yine soğuk. Bugün yeniden başlayan yağış, 4 gün sürecek, genellikle yağmur, yüksek yerlerde ve Trakya'da ise ara ara kar şeklinde görülecek. Sıcaklıklar bugünlerde 5 dereceyi geçiyor. Rüzgar bugün hafif, yarın ise poyrazdan sert esecek. Edirne 1, Kocaeli 6, Balıkesir 7 derece.

İç Anadolu'da bu gece dondurucu soğuk var, sıcaklık gece Sivas'ta -18 dereceye inecek. Bu akşam Eskişehir ve Ankara çevresinden itibaren yeniden yağış başlıyor. Sıcaklıklar hala düşük olduğundan hafta sonun tüm bölgede görülecek yağışlar yine kar şeklinde olacak ve zaman zaman lapa lapa yağacak. Eskişehir 0, Niğde ve Sivas -6 derece.

Ege Bölgesi de son zamanlarda iyi yağış alıyor. Sıcaklık kıyılarda biraz artarken, bölgede 4 gün sağanak yağış var, bugün İzmir'den Muğla'ya kadar yağmur, Afyon-Kütühya ve Uşak'ta ise kar şeklinde olacak, iç kesimlerde sürücüler zincirsiz yola çıkmamalı. Muğla 8, Afyon 3 derece.

Akdeniz bu gecede soğuk, bugün hava parçalı bulutlu, yarın ise Antalya'da başlayacak yağmur, pazar günü tüm Akdeniz'i etkileyecek. Antalya 12 derece...

Bu iki gün açık ve çok soğuk havanın yaşanacağı Güneydoğu'da Pazar günü karla karışık yağmur olacak. Diyarbakır 2 derece.

Birçok köy yolunun kapandığı Doğu Anadolu'da kar kalınlığı Bitlis'te 100 cm'yi geçiyor. Bu iki gün hava açık, kuvvetli don ve buzlanma olacak. Bu gece sıcaklık Erzurum'da -26 derece. pazar günü yeniden kar yağışı bekleniyor. Erzurum -12, Malatya 3, Van -4 derece.

Kışın en soğuk günlerini yaşayan Karadeniz'de bugün Samsun-Artvin arasında hava açıyor, buzlanma olacak. Yağışlar ara verse de, bitmiyor. Bu akşam Bolu'da başlayacak kar yağışı, Cumartesi günü Amasya'ya kadar ilerleyecek. Pazar günü ise Karadeniz'in tamamı yağışlı. bugün Trabzon 6, Samsun 5, Bolu 2 derece.

DOĞU DONUYOR

Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkili olmaya devam ediyor. Erzurum'da gece hava sıcaklığı sıfırın altında 36 derece olarak ölçüldü.

AA muhabirinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bölge, Balkanlardan gelen soğuk havanın etkisi altında olmaya devam ediyor. Pazar gününden itibaren bölgede aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Bölgede sabah saatlerinde puslu ve sisli havanın etkili olduğunu belirten yetkililer, gece ölçülen hava sıcaklıklarının sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 36, Erzincan'da 14, Kars'ta 24, Ağrı'da 31, Iğdır'da 12, Muş'ta 18 ve Ardahan'da 22 derece olduğunu söyledi.

Gün içinde beklenen en yüksek sıcaklıkların ise yine sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 14, Erzincan'da 2, Ağrı ve Iğdır'da 12, Kars ve Ardahan'da ise 10 derece olduğu bildirildi.

Palandöken Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığının 38 santimetre olduğunu ifade eden yetkililer, il merkezlerindeki kar kalınlıklarının Erzurum'da 20, Erzincan'da 5, Kars'ta 26, Ağrı ve Muş'ta 60, Iğdır'da 14, Ardahan'da ise 18 santimetre ölçüldüğünü söyledi.

-''DON VE BUZLANMA'' UYARISI-

Yetkililer, bölgede don ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı.

Karayolları 86. Şube Şefliği yetkilileri de Tunceli-Erzincan kara yolunda sürücüleri buzlanma konusunda uyarıyor. Söz konusu yolda buzla mücadele çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Soğuk hava günlük yaşamı da olumsuz etkiledi. Özellikle Erzurum'da bazı vatandaşlar sabah araçlarını çalıştırmakta güçlük çekti. Motorları donan araçlarını vatandaşlar tüplü pürmüzle ya da ateş yakarak ısıttı. Kaldırımların buzla kaplamasından vatandaşların yürümekte güçlük çektiği gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*