Haftada 120 cinsel istismar vakası var

Haftada 120 cinsel istismar vakası var.7146
  • Giriş : 21.11.2008 / 11:52:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 12:24:56

Dünyada 'çocuk bayramı' olan tek ülkede çocuklara cinsel istismar patladı.Her hafta 120 çocuk Adli Tıp'a gidiyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doç. Yorulmaz, “Cinsel istismar yüzünden, Adli Tıp Kurumu'na her hafta 100 -120 çocuk getiriliyor. 70 olgu için cinsel istismara bağlı ruhsal travma raporu veriliyor” dedi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Yorulmaz, Adli Tıp Kurumu'na cinsel istismar yüzünden her hafta 100-120 çocuğun götürüldüğünü söyledi. Yorulmaz, “Bu rakamlar, buz dağının görünen yüzü, bütün olguların yüzde 10-20'si” dedi.

Doç. Yorulmaz, ebeveynlerin korkulu rüyası olan çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda şunları söyledi:
“Cinsel istismar, çocuktan büyük ya da fiziksel olarak daha güçlü birinin, gücünü veya otoritesini kullanarak ya da güveninden faydalanarak çocuğu cinsel aktiviteye dahil etmesidir. Cinsel aktivite, mutlaka cinsel ilişki anlamına gelmez. Cinsel amaçlı dokunma ve bakıştan, tecavüz gibi çok ağır cinsel saldırıya kadar uzanan bir eylemler zincirinden oluşan bir suçtur.”

HER HAFTA 70 RAPOR

Doç. Yorulmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her yaşta çocuk, hatta bebekler bile istismara uğrayabiliyor. Çoğu zaman istismarcı, çocuğun ve ailesinin önceden tanıdığı bir kişi olabiliyor. Çocuk, istismarcının 'tanınan' bir kişi olması halinde, olayı genellikle 'Suçlarsam ben suçlanırım' düşüncesiyle saklıyor. İstismarın boyutunun 'ürkütücü' olduğu tahmin ediliyor. Cinsel istismar yüzünden, Adli Tıp Kurumu'na her hafta 100-120 çocuk getiriliyor. 70 olgu için cinsel istismara bağlı ruhsal travma raporu veriliyor. Bu rakamlar, buz dağının görünen yüzü, bütün olguların yüzde 10-20'si.”

'İSTİSMAR ANLAŞILIR'

Doç. Yorulmaz, çocuğun cinsel istismara uğradığının anlaşılabildiğini söyledi. Yorulmaz, bu belirtileri özetle şöyle sıraladı: “Okul başarısında ani düşüş, aile fertleriyle tartışma, içe kapanma, yaşıyla uyumlu olmayan resimler çizme, kelimeler, cümleler kullanma, mini etek giyme gibi seksüalite davranışları, sık sık tuvalete çıkma, idrar yollarıyla ilgili şikâyet, yalnız yatamama, karanlıktan korkma. Bazı çocuklarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar bile görülebilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*