Haftanın galibi borsacılar oldu

Haftanın galibi borsacılar oldu .19689
  • Giriş : 06.10.2007 / 17:30:00

Geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan hareketten en karlı çıkan yatırımcı grubu borsacılar oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri, geçen hafta ortalama yüzde 5,09 oranında değer kazandı.

Geçen hafta, yurt dışı genelinde finansal krizin artık bitmekte olduğu görüşünün ağırlık kazandığı ve FED faiz indirimlerinin süreceği yönündeki beklentiler nedeniyle, gelen negatif haberler ve ekonomik datalar olumlu karşılanmaya devam edildi.

Dış piyasalara nispeten çok daha iyimser bir görünüm sergileyen İMKB, haftanın son işlem gününde de yeni bir rekora imza attı. Eylül ayı enflasyon verilerinin, yurt içi faiz indirim beklentilerini de azaltmayacak nitelikte gelmesi üzerine hafta ortasından itibaren iyice güçlenen olumlu hava ve özellikle bankacılık hisselerinde öne çıkan ciddi alımlar, yaşanan sert yükselişte etkili oldu.

Hisse senetleri haftaya ortalama yüzde 0,28'lik artışla başladı. Salı günü de ortalama yüzde 0,99 artan Endeks, Çarşamba günü ortalama yüzde 1,04 geriledi. Haftanın son iki günü devam eden yükseliş trendiyle hisse senetleri, Perşembe günü ortalama yüzde 1,39, Cuma günü de ortalama yüzde 3,42'lik artış yaşadı.

GELECEK HAFTA

Uzmanlar, genel olarak tüm piyasaları desteklemeye devam eden FED faiz indirim beklentilerinin yanı sıra, TCMB'nin de faiz indirimlerini sürdüreceğine artık kesin gözüyle bakılması nedeniyle dış piyasalarda ciddi bir bozulma yaşanmadığı takdirde, yurt içinde mevcut iyimserliğin önümüzdeki hafta da devam etmesinin bekleneceğini kaydediyor.

ÖZETLE PİYASALAR

Borsa, yükseliş eğilimini koruyarak haftayı artışla kapattı. İMKB Tahvil ve Bono Piyasası'ndaki oranlarda düşüş eğilimi gözlendi. YTL karşısında dolar ve euro geriledi. Altın fiyatları da düşüşünü sürdürdü. Mevduat faizlerinin ortalamalarında herhangi bir değişim olmadı.
Hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 5,09 oranında değer kazandı. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2,60, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 2,58 düştü. Yatırım fonlarının seyrini izleyen A.A Fon Endeksi geçen hafta ortalama yüzde 0,24 oranında arttı. Önceki hafta sonundaki oranlara göre, 1 aylık mevduat faizinin haftalık net getirisi yüzde 0,28, haftalık reponun net getirisi yüzde 0,30 olarak gerçekleşti.

Geçen hafta YTL karşısında İsviçre Frangı dışındaki tüm döviz türleri değer yitirdi. İstanbul serbest döviz piyasasında alınıp satılan ABD Doları Yeni Türk Lirası karşısında yüzde 1,66, euro da yüzde 2,05 oranında düştü.
Serbest piyasada önceki hafta sonuna göre ABD Doları'nın Yeni Türk Lirası satış fiyatı 0,0200 YTL düşerek 1,1850 YTL'ye, euronun satış fiyatı 0,0350 YTL düşerek 1,6730 YTL'ye, İngiliz Sterlinin satış fiyatı 0,0200 YTL düşerek 2,4500 YTL'ye inerken, İsviçre Frangının satış fiyatı değişmeyerek 1,0500 YTL'de kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious