Haham 29'unda emekli olmuş

Haham 29'unda emekli olmuş.10972
  • Giriş : 21.11.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 00:18:20

Verdiği ifadeler ile Ergenekon davasına yön veren Tuncay Güneyin 29 yaşında Emekli Sandığından emekli olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon davasında ilginç gelişmeler yaşandı. Tutuklu sanıklardan Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül, Mahkeme Başkanlığı'na iki sayfalık bir yazı yazarak bazı taleplerde bulundu.

Ergül, sunduğu yazıda; Tuncay Güney'in 398. klasörün 167. sayfasında yer alan nüfus kayıt örneğinde “T.C. Emekli Sandığı kurumundan maaş almakta” olduğunun yazıldığını belirterek, “Tuncay Güney 25 Ağustos 1972 tarihinde doğmuştur. Yaptığımız araştırmalarda Tuncay Güney'in herhangi bir surette bir kamu kurumunda çalışması yoktur. Bu halde emekli olabilmesi imkansızdır. Üstelik şüpheli Tuncay Güney, iltica etmek için Kanada'ya kaçtığı 2001 yılında henüz 29 yaşında idi. Emekli Sandığı ve sair ilgili mevzuat hükümlerine göre bir kamu çalışanı bile olsa hiç kimse 29 yaşında emekli olamaz” dedi.

Ergül, Güney'in gazi, özürlü ya da yetim aylığı almadığını da yaptığı araştırmalarda açıklığa kavuşturduğunu belirterek şunları belirtti:

“Zaten 29 yaşında herhangi bir kimsenin yetim aylığı alması da olası değildir. Daha önce de kamuoyuna birçok kez yansıdığı üzere MİT çalışanları ile ad ve soyadları devletçe gizlenen kişilerin sosyal sigorta kayıtları gizlenmektedir. Bilindiği üzere bu gizli çalışanlara ilişkin emeklilik işlemleri özel kuryeler ile yapılmaktadır. Gizli kişilere ilişkin bilgiler yalnızca bilgileri getiren ve işleyen görevlilerce bilinmektedir. Güney'in öğrenimi nedeniyle babasından yetim maaş alabilecek olsa bile bu maaşı en çok 1990 yılına dek alabilecekti. Emekli Sandığı'ndan yazı yazılarak kendisine yapılan ödemelere ilişkin bilgi istenilmesi ile Emekli Sandığı'ndan Güney'e ait dosyanın örneğinin gönderilmesini talep ediyoruz.”

Ergül, Mahkeme heyetinden aynı zamanda Güney'in 2001 yılından bu yana Türkiye'ye giriş çıkış yapılıp yapılmadığının da sorulmasını istedi. Ergül, Mahkeme Başkanlığı'na Güney'in ikametgah adres bilgilerini de sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*