Haham: Araplara ev kiralamayın

Haham: Araplara ev kiralamayın.14268
  • Giriş : 20.03.2008 / 21:07:00

Batı Şeria'da Yeşa Hahamlar Konseyi Başkanı haham Dov Lior, yasalara göre Araplara ev kiralanmasının ve onlara iş verilmesinin yasak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden El Halil'in yanındaki Kiryat Arba Yahudi yerleşiminin başhahamı da olan Lior, bu konuda bir tür fetva anlamına gelen bir açıklama yaptı. Broşürler halinde, İsrail çapındaki sinagoglarda dağıtılmak üzere 100 bin adet basılan açıklamada, İsrail'de Araplara ev kiralanmasının ve Arapların işçi olarak çalıştırılmasının kesinlikle yasak olduğu ifade edildi ve bu yasağın sadece yeşivaları (dinî okullar) değil, fabrikaları, otelleri ve tüm diğer kuruluşları kapsadığı vurgulandı.

Lior ayrıca, sivillere zarar verse bile roket saldırılarını düzenleyenlere karşı askerî operasyonlara destek verirken, İsrail askerlerini, yerleşimlerin boşaltılmasına yönelik emirlere karşı gelmeye de çağırdı. Haham Lior, iki hafta kadar önce Kudüs'te yeşivaya yapılan ve 8 öğrencinin öldüğü saldırıdan sonra, okul yönetiminin Başbakan Ehud Olmert'in yeşivaya taziye ziyaretini yasaklayan kararına da destek verdi.

Öte yandan, Reformist Yahudiler Merkezi'nden avukat Einat Horvitz, Kudüs'teki yeşiva saldırısından sonra Arapları hedef alan bu tür çağrıları büyük endişeyle izlediklerini bildirdi. Bunların yasa dışı ve Yahudiliği tahrif eden, ırkçı kışkırtmalar olduğunu dile getiren Horvitz, İsrail Başsavcılığı'nı bu tür çağrıları yasaklayacak şekilde yasaları düzenlemeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious