Haham Eliyahu, Hamas'ı Callut'a benzetti

Haham Eliyahu, Hamas'ı Callut'a benzetti.17607
  • Giriş : 17.01.2009 / 09:52:00

Safad kenti Başhahamı Şmuel Eliyahu, İsrail'in Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırıları, tarihteki Talut-Callut savaşına benzetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Haaretz gazetesinin haberine göre Aşdod kentinde Tevrat eğitimi verilen bir okulda (yeşiva) yaptığı konuşmada Elyahu, Hamas'a karşı yürütüldüğünü öne sürdüğü saldırıların, İsraillilerin Amaliklerle savaşına benzediğini söyledi.

İsrail'in 2005 yılında Gazze'yi boşaltmasıyla bölgeden ayrılarak Aşdod'a yerleşen yeşivadaki konuşmasında Başhaham Eliyahu şunları söyledi: "Bu Samuel ve Musa'nın Muhammed'e karşı özel bir savaşı değil. Bu İsrail'i yok etmek isteyenlere karşı bir savaştır. Bu Hamas'ın Yahudiliğe karşı savaşıdır. Bu böyle görülüyor."

Kutsal kitaplara göre İsraillileri yok etmek isteyen Callut'a karşı Allah Talut'u göndermiş ve Amaliklerin lideri Callut imha edilmişti.

Safad kenti, Kudüs, Taberiye ve El Halil ile birlikte Yahudiler tarafından kutsallık atfedilen dört kentten biri olarak kabul ediliyor.

Eliyahu geçtiğimiz yıl da yaptığı bir açıklamada, Araplara unutamayacakları bir ders verilmesi gerektiğini söylemişti. 2007 yılında da Eliyahu İsrail'e kassam gönderilen Gazze'de bir kişiye karşılık 10 kişinin öldürülmesini istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*