Haham Tuncay Güney evinden atılıyor

Haham Tuncay Güney evinden atılıyor.19854
  • Giriş : 09.12.2008 / 00:00:00
  • Güncelleme : 08.12.2008 / 23:39:29

Hürriyet gazetesi muhabiri Tolga Tanış Kanada'da Tuncay Güney ile yüz yüze görüştü. O görüşmenin ayrıntıları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tuncay Güney, Toronto'da, kentin yukarısında müstakil bir evde yaşıyor. Kentin kuzeydeki son metro durağı olan Fitch Caddesi'nde, 4 yatak odalı, 2 banyolu bir dublekste. Evin sahibi, Nazanin Shams adlı İranlı bir doktor. Shams, Güney'in evde birkaç aydır yaşadığını ama aylık 1600 Kanada doları (2 bin YTL) olan kirayı ödemediğini, bu yüzden kendisine mahkeme yoluyla evi boşaltması için ihtarname yolladıklarını söyledi.

Güney'i tanımadığını, evin formaliteleriyle ilgilenen bir tanıdıklarının olduğunu belirtti. Emlak sitelerinde, evin 3 hafta önce 690 bin dolara satılığa çıkarıldığı yazılı. Satışla ilgilenen kişi ise, Shams'in kayınvalidesi Shahla Ashtari. O da İranlı.

EV SAHİBİ MEMNUN DEĞİL

20 yıl önce gelmiş Kanada'ya. Evi gelinine annesinin aldığını ve kiracılar hakkında kızının da oğlunun da bilgisi olmadığını söylüyor. Hafta içi eve bir müşteri götürmüş. İçeride bütün odalarda yatak olduğunu ve Güney'in muhtemelen evi başkalarına oda oda kiraladığını anlattı. Ashtari, ayrıca bu ay ortasında Güney'in evden taşınacağını bildirdi.

Shams'in evle ilgili işlerini takip eden İranlı Mohamad Mazaheri ise, Tuncay Güney hakkında konuşmak istemedi. "Herkes gibi emlak ilanı verdik, o da ilanı görüp geldi. Birkaç aydır oturuyor. Mutlu değiliz, çünkü bir kiracının yapmaması gereken işler yaptı, biz de mahkemeye verdik. Tanımıyoruz" demekle yetindi, sorulardan rahatsız olup başka bir şey söylemedi.

ONDA ŞEYTAN TÜYÜ VAR

Bazılarında şeytan tüyü vardır ya, onlardan. Kim olduğuna, sosyal statüsüne, kazandığı paraya bakmadan herkesle tanışıp yakınlaşıyor. Bir işleri olunca da halletmek için çırpınıyor. Hakkında kötü konuşan hiç kimse yok. Bu insanlar onun için bir portföy çünkü. Bir gün karşılığını istemek üzere her fırsatta borçlu çıkarttığı bir telefon listesi.

İLİŞKİLERİ NAKDE ÇEVİRİYOR

İstihbaratçılar emekli olur mu bilmiyorum. Karakteri olmayan, istediği şekle girebilen, istediği olayı istediği kılıfa sokabilen bir istihbaratçı o da. Kurduğu ilişkileri hálá nakde çevirebileceğine inanıyor. Kariyerini istihbarat alanında sürdüren biri diye bakmak lazım Tuncay Güney'e. İstihbarat örgütlerini de iş başvurusu yaptığı şirketler gibi görmek. Eğer bu konuda en iyi CIA ya da MOSSAD ise, Güney'in bunlarla çalışmak istemesi de normal.

EVİ YAHUDİ TOPLULUĞA AİTMİŞ

Evsahibi ve emlakçının aksine, Tuncay Güney ise buluşmamızda kaldığı evle ilgili bambaşka hikáyeler anlattı. Evin bir Yahudi topluluğuna ait olduğunu, güvenlik nedeniyle orada kaldığını, içeri hahamların girip çıktığını, yazları İsrail'den öğrenciler geldiğini, vesaire. Ancak çok sık taşındığını kabul etti. O da güvenlik nedeniyleymiş. Aralık sonunda bu yüzden yine taşınmak zorunda kalacağını da anlattı. Yani güvenlik nedeniyle.

2. BOMBASI BENİ ŞİKAYET

Tuncay Güney, restorana oturduğumuzda yaptığı MİT çıkışından daha büyük bir bombayı ise New York'a döndüğüm zaman patlattı. Hürriyet Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e bir mesaj attı ve benim kendisiyle Doğan Grubu adına görüştüğümü, susması için de para teklif ettiğimi söyledi.

Hatta ekledi: "Saygı Bey biliyorum, fakat bu girişim çok çirkin. Yönetiminizden ulaşabileceğim birisini verirseniz veya bunu iletirseniz sevinirim." Öğrendiğime göre Ertuğrul Özkök de Saygı Öztürk aracılığıyla ona bir e-mail gönderip, "Bildiği her şeyi anlatmasını ve mahkemeye yardımcı olmasını" iletmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*